Share

بیش از ۱۲ میلیون نفر در ایران از اختلال روانی رنج می برند؛ زنان شش درصد بیشتر از مردان.

در میان ۸۰ میلیون ایرانی، حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر نشانه‌هایی از اختلالات روانی دارند

بر اساس آنچه مطالعات رسمی سیمای سلامت ایرانیان خوانده شده، در میان ۸۰ میلیون ایرانی، حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر نشانه‌هایی از اختلالات روانی دارند که از این میان حداقل ۲.۲ دهم میلیون در سال ۹۵ به مراکز روان شناسی مراجعه و درمان شده اند.

این آمار میزان ابتلا به اختلالات روانی را در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور ۲۳.۶ درصد می داند و نسبت آن در مردان کمتر از زنان است.

خبرگزاری خانه ملت روز سه شنبه ۲۷ تیر با اعلام این آمار در گزارشی به موضوع اختلالات روانی پرداخته است.

در این گزارش، با استناد به آمار موسسه گالوب در سال ۲۰۱۷ که کشورها را بر اساس میزان پرخاشگری افراد جامعه دسته بندی کرده و ایران در رتبه نخست قرار گرفته، درباره شرایط نگران کننده جامعه ایرانی در زمینه اختلالات روانی هشدار داده شده است.

این آمارها البته از سوی مقام های رسمی جمهوری اسلامی تأیید نشده اند اما زهرا ساعی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است با توجه به افزایش آمار بیکاری و وضعیت نامناسب زندگی‌های اجتماعی و خانوادگی، سلامت روانی افراد بیشتر در معرض تهدید است و بنابراین اختلالات روانی را در کمین خانواده هاست.

ساعی بر این باور است که افراد عموما به دلیل «هزینه بالای مشاوره» و «عدم فرهنگ سازی»، توانایی و انگیزه مراجعه به مراکز مشاوره را ندارند: «افزایش اختلالات روانی بر آسیب‌های اجتماعی اثر می گذارد. سیر صعودی شیوع اختلالات روانی در ایران وضعیت نامناسبی را در کشور نشان می‌دهد که جای نگرانی بسیار دارد.»


  • نشانه‌های اختلالات روانی در حالی رو به افزایش است که مسئولان وزارت بهداشت از تاثیر دو سویه آن بر آسیب‌های اجتماعی خبر می‌دهند و نمایندگان مجلس هم بر تلاش برای کنترل این اختلالات در سنین کودکی و تقویت فرهنگ مراجعه به روان شناس تاکید دارند.

نمایندگان مجلس ایران اما در تلاشند برای کنترل میزان اختلالات روانی و مسائل مرتبط با آن اقدام کنند.

بر این اساس در بند ششم ماده ۱۱۷ برنامه ششم توسعه اجرای برنامه های آموزشی و مشاوره بر عهده سازمان روان شناسی و مشاوره قرار داده شده و بر ارائه این آموزش ها در بستر و فضای مجازی تاکید شده است.

برنامه ششم توسعه همچنین مشاوره ازدواج را قبل از جاری شدن عقد اجباری کرده است.


  • در همین زمینه

«۲۵ درصد افراد جامعه به اختلالات روانی مبتلا هستند »

“چهار میلیون نفر در تهران اختلال روانی دارند”

ایرانیان در سراشیبی اختلال‌های روانی

“۲۵ درصد از کودکان زیر ١٨سال ایرانی مشکل روانی دارند”

“٢١ درصد از مردم ایران دچار اختلالات روانی هستند”

افزایش ٣٠ درصدی بیماری‌های روانی در ایران

۳۴ درصد مردم تهران به اختلالات روانی مبتلا هستند

Share