Share

بهاره هدایت و مهدیه گلرو دو فعال دانشجویی در ایران که یک هفته پیش به مرخصی آمده بودند، دوباره به زندان بازگردانده شدند.

 

تارنمای دانشجونیوز خبر داد مأموران امنیتی شامگاه شنبه اول مرداد ۱۳۹۰ با «هجوم» به منزل مهدیه گلرو، وی را برای گذراندن ادامه حبس به زندان بازگرداندند. این فعال دانشجویی شنبه ۲۵ تیر به مرخصی آمده بود.

مهدیه گلرو، نائب دبیر پیشین انجمن اسلامی دانشگاه علامه و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، پیش از این نیز دو بار بازداشت شده بود.

وی در فروردین ماه ١٣٨٩، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباس، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» به دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر این حکم را به دو سال زندان کاهش داد.

مهدیه گلرو هم چنین به دلیل انتشار مطالب از داخل زندان و صدور بیانیه به مناسبت روز دانشجو، از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

تارنمای کلمه: بهاره هدایت در حالی به زندان برگشته که قرار بوده است در یکی از بیمارستان‌های تهران برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا تحت عمل جراحی قرار بگیرد

وی همچنین یک روز پیش از بازداشت، در دهم آذر ماه سال ۸۸، از سوی شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که در پی بازداشت اخیر وی، این حکم نیز به اجرا گذاشته شد.

همچنین تارنمای کلمه خبر داد بهاره هدایت، فعال دانشجویی در پی مخالفت دادستانی با تمدید مرخصی‌اش صبح شنبه اول مرداد به بند زنان زندان اوین بازگشته است.

به گزارش کلمه هدایت در حالی به زندان برگشته که «قرار بوده است در یکی از بیمارستان‌های تهران برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا تحت عمل جراحی قرار بگیرد.»

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت و فعال کمپین یک میلیون امضاء، دی ۱۳۸۸ بازداشت شده بود.

وی در دهم دی‌ماه، برای پنجمین بار طی چهار سال اخیر بازداشت و روانه بند ۲۰۹ زندان اوین شد. این فعال دانشجویی در دادگاه به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد و حکم‌اش بدون هیچ تغییری به تأیید دادگاه تجدیدنظر رسید. این حکم، سنگین‌ترین حکم قضایی است که از ابتدای تأسیس انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌ها برای یکی از اعضای این تشکل‌ها صادر شده است.

بهاره هدایت پیش از این در تجمع جنبش زنان در ۲۲ خرداد ۸۵ و سپس ۱۸ تیر ۸۶ در تحصن اعضای دفترتحکیم وحدت مقابل دانشگاه امیرکبیر، تابستان ۸۷ در منزل پدری، هنگام سال تحویل ۸۸ مقابل زندان اوین بازداشت شده بود.

این دو فعال دانشجویی از زمان بازداشت‌شان در سال ۱۳۸۸، برای نخستین بار به مرخصی آمده بودند.

 

Share