Share

در پی بازداشت چند فعال حقوق بشر در ترکیه که در میان آن‌ها یکی از اتباع آلمان هم حضور دارد، وزارت خارجه آلمان، سفیر ترکیه را برای پاسخگویی درباره این بازداشت‌ها احضار کرد. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان که در مرخصی به سر می‌برد، از ادامه تعطیلاتش صرف‌نظر کرده و برای رسیدگی به این پرونده به محل کارش در برلین بازمی‌گردد.

وزارت خارجه آلمان در برلین

به گزارش خبرگزاری آلمان، مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرده است که در روابط بین آلمان و ترکیه دوران سخنان سربسته سپری شده. اکنون وقت سخنان صریح و بی‌پرده است. به همین جهت هم علی کمال آیدین، سفیر ترکیه در آلمان به دستور زیگمار گابریل، وزیر خارجه این کشور برای پاسخگویی درباره بازداشت فعالان حقوق بشر در ترکیه از جمله یکی از اتباع آلمان احضار شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان می‌گوید گفت‌وگوی مقامات وزارت خارجه آلمان با کمال آیدین بیش از یک ساعت به درازا کشیده و به او این پیام با صراحت ابلاغ شده که دولت ترکیه می‌بایست هرچه سریع‌تر و بی‌هیچ تأملی مارتین اشتوتنر، فعال آلمانی حقوق بشر را آزاد کند.

دولت ترکیه دو هفته پیش یدل اسر، مدیر بخش ترکیه عفو بین‌الملل و یکی دیگر از کارکنان اصلی این سازمان همراه با ۷ فعال حقوق بشر را در یک نشست تخصصی که در جزیره «بیوک آدا» در استانبول برگزار شده بود بازداشت کرد. به گفته رسانه‌ها یکی از بازداشت‌شدگان تبعیت آلمان و دیگری تبعیت سوئد را دارد.

روزنامه «حریت» ترکیه گزارش داده است که در مجموع ۱۰ نفر از فعالان حقوق بشر در این نشست بازداشت شده‌اند که در این فاصله ۴ نفر آنها به طور مشروط آزاد شده اند.

دادستان ترکیه بازداشت‌شدگان را به حمایت از یک «سازمان تروریستی» متهم کرده. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم گفته است که آنان با کودتاگران در ارتباط بوده‌اند.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای که چهارشنبه ۱۹ ژوئیه منتشر کرده، اتهام ارتباط بازداشت‌شدگان با کودتاگران را بی‌‌پایه و اساس خوانده است. ظاهراً سفیر ترکیه در آلمان اطمینان داده که برای آزادی بازداشت‌شدگان تلاش می‌کند. مقامات وزارت خارجه آلمان هم به سفیر ترکیه گفته‌اند که این موضوع از نظر آنان فوریت دارد و «دست به دست کردن»‌ها را دیگر برنمی‌تابند.

در این میان زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان که در مرخصی به سر می‌برد، از ادامه تعطیلاتش صرف‌نظر کرده و پنجشنبه ۲۰ ژوئیه برای رسیدگی به این پرونده و بررسی چالش‌های اخیر در روابط بین آلمان و ترکیه به محل کارش در برلین بازمی‌گردد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم درباره این پرونده با گابریل در ارتباط است.

ذر همین زمینه:

 

Share