Share

واشنگتن‌پست گزارش داده که ظاهراً دونالد ترامپ دستور داده که سازمان سیا برنامه ارسال سلاح به شورشیان مسلح سوریه را متوقف کند. در این گزارش به نقل از مقامات کاخ سفید گفته شده که رئیس جمهوری آمریکا یک ماه پیش در دیدار و گفت‌وگو با مایک پامپیو، رئیس سازمان سیا و یکی از مشاوران او تصمیم گرفته است ارسال سلاح برای شورشیان مسلح سوریه را متوقف کند.

آمریکا ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد را متوقف کرد

کاخ سفید رسماً گزارش واشنگتن پست را تأیید نکرده است.

سازمان سیا در سال ۲۰۱۳، در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ارسال سلاح برای شورشیان سوریه را آغاز کرد. هدف سازمان سیا این بود که شورشیان مخالف بشار اسد را که سلاح و مهمات کافی نداشتند با سلاح‌های سبک کارآمد مجهز کند.

یک مقام کاخ سفید که نام او افشا نشده به واشنگتن‌پست گفته است، توقف ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد، بیش از هر چیز نمایانگر  علاقه ترامپ به همکاری با روسیه به عنوان مهم‌ترین متحد بشار اسد است.

دو هفته پیش در جریان برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ برای نخستین بار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا با یکدیگر به مدت دو ساعت دیدار و گفت‌وگو کردند. ثمره این دیدار برقراری آتش‌بس در جنوب غربی سوریه بود که همچنان پایدار است.

مقام کاخ سفید به واشنگتن‌پست گفته است به هیچ‌وجه توقف ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد از شرایط آتش‌بس در جنوب غربی سوریه نبود.

یکی از مقامات کاخ سفید به واشنگتن‌پست گفته است توقف ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد به این معنی است که پوتین در این کشمکش برنده شده.

واشنگتن‌پست به این نکته اشاره می‌کند که بسیاری از حامیان ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد اعتقاد داشتند که برنامه سازمان سیا موفقیت‌آمیز نبوده و بعد از دخالت نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۵ عملا شکست خورده است.

ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه رهبری ائتلاف ضد داعش را به عهده دارد. نیروهای ائتلاف با حملات هوایی خود از ارتش آزاد سوریه و یگان‌های مدافع خلق در بازپس‌گیری رقه حمایت می‌کنند.

توقف ارسال سلاح برای شورشیان مخالف اسد به این معنی نیست که سایر برنامه‌های سازمان سیا در سوریه نیز متوقف شده است.

بیشتر بخوانید:

اجلاس گروه ۲۰: توافق پوتین و ترامپ بر سر برقراری آتش‌بس در جنوب غربی سوریه

Share