Share

فاطمه سعیدی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که در دیدار و گفت‌وگو با حسن روحانی، نامه ۱۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت حضور زنان در کابینه دوازدهم را به رئیس جمهوری اسلامی تقدیم کرده است. حسن روحانی گفته است نیمی از کابینه تغییر می‌کند و با این حال درباره حضور زنان در کابینه دوازدهم ملاحظاتی وجود دارد.

آیا کابینه بعدی مردانه خواهد بود؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) فاطمه سعیدی، الیاس حضرتی، علی مطهری و محمد علی وکیلی از سوی اصلاح‌طلبان برای رایزنی و گفت‌وگو درباره ترکیب کابینه دوازدهم با حسن روحانی ملاقات کردند.

فاطمه سعیدی درباره دیدار با رئیس جمهوری اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفته است:

«به آقای رئیس جمهور گفتم که زنان و جوانان منتظرند تا ببینند شما چگونه پیام آنها در انتخابات را دریافت می‌کنید و تا چه اندازه به این پیام عمل خواهید کرد. همچنین نامه  ۱۵۷ نماینده از تفکرهای مختلف در مجلس به ایشان را که در خصوص به کارگیری زنان در سطح وزیر بود تقدیم کردم.»

در نامه یاد شده برای اولین بار در تاریخ ایران بعد از انقلاب، گروهی از نمایندگان مجلس حسن روحانی خواسته‌اند «در راستای توسعه پایدار که زنان از عاملان این توسعه هستند، از زنان شایسته و توانمند علاوه بر معاونت ریاست جمهوری در سطح وزیر» نیز استفاده کند.

روز ۲۶ تیر سیده فاطمه ذوالقدر نایب رییس نخست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از ارائه لیستی ۳۰ نفره از زنان توانمند برای وزارت به حسن روحانی خبر داده بود اما در عین حال گفته بود شایعاتی در رابطه با عدم حضور زنان در کابینه دوازدهم مطرح شده و حسن روحانی در ضیافت افطاری با زنان موفق تلویحاً تاکید کرده که هنوز تا زمانی که زنان بتوانند مسئولیت‌هایی همچون وزارت را بر عهده بگیرند، فاصله داریم.

پیش از این اشرف بروجردی، یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب احتمال داده بود که زنان در کابینه دواردهم حضور نداشته باشند. سهیلا جلودارزاده، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفته بود:

«طبق شنیده‌ها هیچ زنی به‌عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم حضور نخواهد داشت. حضور زنان در دولت دوازدهم به معاون وزیر ختم می‌شود.»

به گفته فاطمه سعیدی، حسن روحانی گفته است که نیمی از اعضای کابینه تغییر می‌کنند اما در مورد حضور زنان ملاحظاتی وجود دارد.

با وجود این شهنیدخت مولاوردی، پروین کاراندیش، الله کولایی، فاطمه طباطبایی و زهرا شجاعی از زنانی هستند که نامشان به عنوان گزینه‌های احتمالی وزارت مطرح شده است.

مجلس شورای اسلامی تا روز تحلیف حسن روحانی در ۱۴ مرداد تعطیل شده. حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی ۲۱ تیر اعلام کرده بود که حسن روحانی در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی فهرست وزیران را هم ارائه می‌‌دهد.

ارائه فهرست ۳۰ نفره زنان توانمند به روحانی: آیا وزیر زنی در کابینه خواهد بود؟

Share