Share

سخنگوی قوه قضائیه ایران مطالب منتشرشده در باره تبرئه قضات پرونده کهریزک را رد کرد.

به گزارش منابع خبری ایران، حجت‌الاسلام غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران در نشست خبری خود در مورد پرونده بازداشتگاه کهریزک گفت: «این پرونده که به علت رفع نقص به دادسرا بازگردانده شده بود، هنوز به دادگاه بازنگشته است.»

وی افزود: «بر اساس آن‌چه در روزنامه‌ها آمده بود، بعضی‌ها گفتند افرادی تبرئه شده‌اند و بعضی نیز مطالب دیگری نوشتند اما درستش این است که قبلأ یعنی حدود دو سال پیش یا کمتر از آن، نسبت به کسانی که در این پرونده قاضی بودند شکایاتی شده بود. نسبت به این پرونده در دادسرا قرار منع تعقیب صادر شد اما مورد اعتراض قرار گرفت. دادگاه نیز اعلام نقص کرد و پرونده را به دادسرا برگرداند.»

اژه‌ای یکی از نقایص پرونده را پرسش و نظرخواهی از یکی از مراجع قانونی یا شبه‌قانونی عنوان کرد که آیا ادعای متهم مورد تأیید قرار می‌گیرد یا خیر.

وی گفت به دلیل این‌که پاسخ هنوز دریافت نشده پرونده هنوز باز است و قرار منع تعقیبی هنوز صادر نشده است.

روزنامه ابتکار در شماره سه‌شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۰ به نقل از سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، نوشت دادسرای کارکنان دولت قرار منع تعقیب سه قاضی که جزو متهمان پرونده کهریزک قلمداد می‌شوند، صادر نموده و اعلام کرده است «قضات دادسرای تهران در این حادثه هیچ‌گونه مدخلیتی نداشته و کوچک‌ترین قصور یا اتهامی متوجه آنان نیست.»

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای: پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر بر اساس گزارش رسمی بعضی مراجع امنیتی تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند

مرتضوی در حالی از «تبرئه‌شدن» خود سخن گفته بود که چند روز پیش از آن عبدالحسین روح‌الامینی پدر یکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک در گفت‌وگو با شرق از محاکمه‌نشدن سعید مرتضوی انتقاد کرده بود.

سعید مرتضوی، حسن زارع‌ دهنوی مشهور به قاضی حداد، معاون وقت امنیت دادستان تهران و علی‌اکبر حیدری‌فر، قاضی شعبه اول دادیاری دادگاه انقلاب، سه مقام قضایی هستند که شهریور ۱۳۸۹ در رابطه با پرونده کهریزک از کارشان تعلیق شدند.

 

بازداشتگاه کهریزک پس از آن مشهور شد که دست‌کم سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، در آن بر اثر «شکنجه» جان دادند.

 

امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی سه نفری هستند که در بازداشتگاه کهریزک بر اثر شکنجه کشته شدند.

 

پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر امروز یا فردا آزاد می‌شوند

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بازداشت پگاه آهنگرانی و مرضیه وفامهر، دو بازیگر و فیلم‌ساز زن، گفت آن‌ها بر اساس گزارش رسمی بعضی مراجع امنیتی تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شده‌اند.

وی افزود: «تحقیقات مقدماتی پرونده‌ این دو نفر تکمیل شده است. تا الان هم یا با قرار وثیقه آزاد شده‌اند یا امروز و فردا با صدور قرار آزاد می‌شوند.»

پگاه آهنگرانی شامگاه روز یکشنبه ۱۹ تیرماه در منزل شخصی‌اش دستگیر شد.

وی فرزند منیژه حکمت و جمشید آهنگرانی، دو فیلم‌ساز سینمای ایران است که در دهمین دوره ریاست جمهوری، در ستاد میرحسین موسوی از نامزدان اصلاح‌طلب این دوره از انتخابات فعال بود.

 

پگاه آهنگرانی یک بار نیز در رویدادهای پس از انتخابات احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

محسنی اژه‌ای: طی چهار ماهه اخیر ۴۵ نفر از مجرمان جرایم اخلال در امنیت اعدام شده‌اند که تعدادی از آن‌ها علنی بوده است

مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی، کارگردان مطرح سینمای ایران نیز نزدیک به یک ماه است که در بازداشت به‌سر می‌برد.

 

وی به دلیل بازی در فیلم «تهران من، حراج» که توسط گراناز موسوی، شاعر و فیلم‌ساز ساکن استرالیا ساخته شده، بازداشت شده است.

مقامات ایرانی می‌گویند فیلم «تهران من، حراج» غیرقانونی ساخته شده اما دست‌اندرکاران آن این موضوع را رد می‌کنند.

 

اعدام ۴۵ اخلالگر طی ۴ ماه اخیر

محسنی اژه‌ای همچنین خبر داد که طی چهار ماهه اخیر ۴۵ نفر از مجرمان جرایم «اخلال در امنیت» اعدام شده‌اند.

وی توضیح بیشتری در مورد جرم «اخلال در امنیت» ارائه نداد و افزود: «تعدادی از این اعدام‌ها علنی بوده است.»

سخنگوی قوه قضائیه افزود: «در خصوص این‌گونه جرایم هم باید سرعت عمل به خرج داد و انتظار مردم را برآورده کرد اما باید به محدودیت‌های قانونی از نظر زمانی توجه داشته باشیم.»

محسنی اژه‌ای گفت: «فکر می‌کنم لازم باشد که با کمک مجلس در خصوص این پرونده‌های خاص بتوانیم فرآیند زمانی رسیدگی را کوتاه‌تر کنیم.»

از سال گذشته تا کنون تعداد اعدام‌ها در ایران افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در اسفند ۱۳۸۹ طی گزارشی در این‌باره هشدار داده بود.
سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش سالانه خود اعلام کرد ایران پس از چین، بیش‌ترین اعدام‌های سال ۲۰۱۰ میلادی را به خود اختصاص داده است.

عفو بین‌الملل در ژانویه ۲۰۱۱ خبر داد که در سال جدید میلادی هر هفته به طور میانگین ۲۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.
 

Share