Share

دولت آمریکا، عربستان سعودی و چهار کشور عربی دیگر که قطر را مورد تحریم قرار داده‌اند فراخواند تا این تحریم‌ها را لغو کنند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۱ ژوئیه / ۳۰ تیر ضمن اعلام رضایت از گام‌های تازه قطر در برابر تروریسم، اظهار امیدواری کرد که عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر تحریم‌های خود علیه این کشور را بردارند.

او گفت این تحریم‌ها تأثیرات منفی‌ای بر قطر گذاشته است.

پنج کشور عربی ۵ ژوئن / ۱۵ خرداد اعلام کردند که برای حفظ منافع ملی خود، مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم، و به دلیل دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان رابطه سیاسی خود با این کشور ‌را قطع می‌کنند. آن‌ها راه‌های زمینی و حریم هوایی خود را بر روی قطر مسدود کرده و سپس فهرستی از ۱۳ درخواست از این کشور را ارائه دادند؛ از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره.

با گذشت مهلت تعیین‌شده برای اجابت این خواسته‌ها، عربستان سعودی و متحدانش در بیانیه مشترکی در قاهره اعلام کردند که تحریم‌های سیاسی و اقتصادی تازه‌ای علیه قطر وضع می‌کنند.

با این حال به‌تازگی نیویورک ‌تایمز از احتمال تغییر شروط این کشورها خبر داد و نوشت ۱۳ شرط آن‌ها به شش شرط تبدیل شده و در آن از درخواست‌های کاهش روابط با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره خبری نیست.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز روز جمعه دستور اصلاح در قانون مبارزه با تروریسم این کشور را صادر کرد.

بر این اساس قرار است دو فهرست از افراد و سازمان‌های تروریستی تهیه شود و مفاهیمی چون «تروریست» بازبینی و تدقیق شوند.

در همین زمینه:

اردوغان به قطر و عربستان سعودی سفر می‌کند

Share