Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده هشدار داد که ایران در صورت ادامه بازداشت شهروندان آمریکایی با «عواقبی جدید و جدی» مواجه خواهد شد. وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز همزمان با عمان، کشوری که عموماً بین واشنگتن و تهران میانجیگری می‌کند، دیدار کرد.

سیامک و باقر نمازی، شهروندان ایرانی‌ـ‌آمریکایی به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برند

کاخ سفید جمعه، ۲۱ ژوئیه در بیانیه‌ای که هشدار شدیداللحن رئیس‌جمهوری ایالات متحده علیه تهران را بازتاب داد، به روبرت لوینسون، سیامک و باقر نمازی به عنوان شهروندان زندانی این کشور در ایران اشاره کرد .

لوینسون مأمور امنیتی سابق ایالات متحده است که ۱۰ سال پیش در ایران ناپدید شد. دولت ایالات متحده جایزه‌ای پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازگشت امن او به کشورش تعیین کرده.

سیامک نمازی، ۴۶ ساله نیز یک تاجر ایرانی‌ـ‌آمریکایی است که همراه با باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله‌اش از اکتبر ۲۰۱۵ در اسارت به سر می‌برد. سپاه پاسداران این دو تن را به اتهام «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم ایالات متحده» بازداشت کرد. آشنایان او اما دلیل سفرش به تهران را ملاقات خانواده‌اش دانسته‌اند.

بیانیه کاخ سفید ادعا کرد که دولت ترامپ در حال «مضاعف‌کردن تلاش‌ها» برای بازگرداندن تمام آمریکایی‌هایی است که «ناعادلانه» در خارج از مرزهای این کشور به زندان افتاده‌اند.

زی یو وانگ ۳۷ ساله، یک پژوهشگر چینی‌تبار آمریکایی نیز از سوی ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده. او که در زمینه مناسبات بین‌المللی ایران دوران قاجار تحقیق می‌کرد، مرداد ۱۳۹۵ هنگام خروج از این کشور به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ منتشرشده ایران را مسئول سلامت شهروندان آمریکایی اسیر در این کشور دانست.

ایران در سال‌های اخیر تعداد کم‌سابقه‌ای از افراد دوتابعیتی را بازداشت کرده است.

عواقب جدید و جدی علیه برجام؟

ترامپ هشدار داد که ادامه بازداشت غیرقانونی شهروندان ایالات متحده «عواقبی جدید و جدی» برای ایران به همراه خواهد داشت.

توضیح بیشتری درباره این «عواقب جدید و جدی» داده نشده است. اما منابع خبری آمریکایی شنبه صبح، ۲۲ ژوئیه از نارضایتی ترامپ بابت ادامه لغو تحریم‌ها بر اساس قرارداد هسته‌ای و تعیین تیمی جدید از سوی او برای بررسی امکان عدم پایبندی به آن خبر دادند.

به گزارش فارن‌پالیسی، ترامپ به دنبال آن است که سه ماه دیگر، هنگام بررسی مجدد توافق هسته‌ای با ایران، «عدم پایبندی» تهران به این توافق را اعلام کند. ابتدای این هفته آمریکا پایبندی ایران به برجام را اعلام کرد، اگرچه ۱۸ شخص حقیقی و حقوقی این کشور را به دلیل برنامه‌های موشکی به فهرست تحریم‌ها افزود.

دیدار تیلرسون با وزیر خارجه عمان

همزمان رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه با همتای عمانی‌اش، یوسف بن علوی دیدار کرد.

عمان در گذشته نقش میانجی بین واشنگتن و تهران را ایفا کرده. این کشور وثیقه پنج میلیارد ریالی شِـین باور و جاشا فاتال، دوو کوهنورد آمریکایی بازداشت‌شده در ایران را در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق پرداخت و باعث آزادی آنها در ۲۰۱۱ شد. پیش از آنها سارا شرود، سومین کوهنور بازداشت‌شده با میانجیگری عمان به دلیل بیماری آزاد شده بود.

سال گذشته نیز با وساطت عمان بود که آمریکایی‌های زندانی در دست حوثی‌ها در یمن آزاد شدند.

حوثی‌های یمن شیعیان شورشی تحت حمایت ایران‌اند که حکومت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری سابق یمن را سرنگون کردند. آنها اکنون کنترل صنعا، پایتخت این کشور را در دست دارند و با ائتلاف به رهبری عربستان و نیروهای هوادار رئیس‌جمهوری سابق درگیر جنگ هستند.


در همین زمینه

Share