Share

بیش از یک ماه و نیم از شروع بحران قطر می‌گذرد. برخی گزارش‌ها از کاهش تنش‌ها خبر می‌دهند اگرچه لحن تند برخی دیپلمات‌ها علیه یکدیگر ادامه دارد. دوحه حاضر به مذاکره شده و امیر قطر گفته به شرط حفظ حق حاکمیت این کشور پای میز می‌نشیند و وزیر خارجه عربستان نیز از آمادگی برای فصل جدیدی از روابط خبر داده است.

موقعیت قطر در میان کشورهای عربی تحریم‌گر آن

شیخ تمیم بن حامد آل ثانی، امیر قطر جمعه، ۲۱ ژوئیه در نخستین سخنرانی خود پس از شروع «محاصره قطر» در اوایل ماه ژوئن گفت که «ما برای مذاکره و حل مشکلات آماده ایم، اما تنها به شرط احترام به حق حاکمیت ملی‌مان.»

او گفت: «زمان برای رهاکردن مردم از تبعات تفاوت‌های سیاسی بین دولت‌ها فرارسیده.»

کاهش تنش‌ها؟

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند رابطه سیاسی‌شان با قطر را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم به آنها پیوستند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده. چهار کشور عربی شرط پایان «محاصره قطر» را ابتدا برآورده‌شدن ۱۳ خواسته آنها، از جمله کاهش روابط قطر با ایران، انحلال پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره دانستند. اتهام اصلی علیه قطر حمایت این کشور از «تروریسم» بود.

قطر همه اتهام‌ها را رد کرد و خواسته‌ها را غیرمنطقی و دخالت در امور داخلی این کشور دانست.

کویت، ایالات متحده و قدرت‌های اروپایی به دنبال میانجیگری برای کاهش از تنش‌ها بودند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز از یکشنبه عازم سفری دوروزه به حاشیه خلیج فارس برای میانجیگری در بحران قطر خواهد بود.

ایالات متحده توافق‌نامه‌ای جدید با این کشور برای مبارزه با حمایت مالی از تروریسم امضا کرد و رکس تیلرسون، جمعه، ۲۱ ژوئیه از چهارکشور عربی خواست که با توجه به گام‌های تازه قطر در برابر تروریسم، تحریم‌ها علیه این کشور را بردارند.

خواسته‌های ۱۳ گانه چهار کشور عربی از قطر بر اساس گزارشی از نیویورک‌تایمز به شش مورد کاهش یافته که مهم‌ترین آن عدم حمایت مالی از گروه‌های «تروریستی» است. خواست قطع رابطه با ایران و بستن الجزیره یا انحلال پایگاه نظامی ترکیه دیگر در کار نیست.

امیر قطر در سخنرانی جمعه با رد تمام اتهام‌ها مبنی برحمایت از تروریسم گفت که «قطر سرسختانه با تروریسم در حال نبرد است و جامعه جهانی این واقعیت را تأیید می‌کند.»

امیر قطر روز جمعه دستور اصلاح در قانون مبارزه با تروریسم این کشور را صادر کرد. چهار کشور عربی تحریم‌کننده قطر از این تصمیم استقبال کرده‌اند، اما آن را کافی نمی‌دانند.

او گفت که تحریم‌های چهار کشور عربی «کارزاری از پیش برنامه‌ریزی‌شده» بوده و آن را واکنشی به سیاست خارجی دوحه دانست. او کشورهای متهم‌کننده را به تلاش برای گمراه‌کردن افکار عمومی متهم کرد.

او با اشاره به تحریم‌ها، وضعیت پیش‌آمده برای قطر را «محاصره‌ای بی‌رحمانه» خواند، اما گفت وضعیت زندگی در کشور به رغم تحریم‌ها عادی است و دولت قطر توان اداره این کشور در این وضعیت داراست.

الجبیر: برای تغییر مطلوب صبر می‌کنیم

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان نیز که در رم، پایتخت ایتالیا حضور داشت، گفت که حل اختلاف روی‌داده باید در «شورای همکاری خلیج فارس» صورت گیرد.

الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایتالیایی‌اش، آنجلینیو الفانو ادعا کرد که اگر قطر خواسته‌ها را بپذیرد، عربستان آماده گشودن صفحه جدیدی در روابط با این کشور است. اما با این حال تأکید کرد که «ما برای تغییر مطلوب صبر می‌کنیم.»

امیر قطر در سخنرانی خود از چهار کشور عربی خواسته بود که برای نشان‌دادن حسن نیت، حصر قطر را هر چه سریع‌تر خاتمه بخشند.


در همین زمینه

Share