Share

در حالی‌ که برداشت گاز قطر از میدان مشترک پارس جنوبی به دو برابر بیشتر از ایران افزایش یافته است کارشناسان از اتمام گاز پارس جنوبی در بخش ایران اظهار نگرانی کرده‌اند.

به گزارش تارنمای خبرآنلاین برآورد کارشناسان حاکی از آن است که متوسط فشار در میدان گازی پارس جنوبی در بعضی از چاه‌های واقع در بخش ایران، از هشت تا ۱۰ بار کاهش یافته است.

بنا به این گزارش این احتمال وجود دارد که برداشت دوبرابری قطر از این میدان باعث تغییر شیب گاز آن شود که با ادامه این روند از سال آینده ورود فازهای جدید برای به‌دست آوردن گاز بسیار دشوار خواهد بود.

میدان گازی پارس جنوبی را یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های‌ گازی جهان می‌دانند که در خلیج فارس و در آب‌های دو کشور ایران و قطر قرار دارد.

این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک است و ۹۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع و قطر ۶۰۰۰ کیلومتر مربع آن را در اختیار دارند.

شیب این میدان گازی به سمت قطر است و در صورت برداشت بیشتر گاز از سوی قطر با شیب طبیعی‌ای که وجود دارد گاز میدان به سمت این کشور حرکت خواهد کرد.

قطر با حضور شرکت‌های بزرگ نفتی چون شل و توتال در سال آینده تولید خود را به سه برابر تولید فعلی ایران افزایش خواهد داد اما به نظر نمی‌رسد که تا سال آینده هیچ کدام از فازهای پارس جنوبی در ایران وارد مدار شوند

به گزارش خبرآنلاین دلیل کارشناسان به خاطر نگرانی از نبود خوراک برای فازهای جدیدی که قرار است وارد مدار شود همین مسأله است.

بنا به این نظر وقتی گاز به سمت قطر حرکت کند فشار برای دست‌یابی به گاز در پارس جنوبی کاهش خواهد یافت و در ادامه این روند مشکلات متعددی را برای ایران به‌وجود خواهد آورد که در ابتدایی‌ترین شکل آن برداشت گاز در منطقه ایران را با دشواری همراه خواهد ساخت.

این گزارش با تأکید بر این‌که «هنوز مشخص نیست دلیل واقعی این افت فشار چیست»، نوشته است: «کارشناسان معتقدند تنها راه نجات وضعیت فعلی افزایش برداشت گاز و رساندن تولید به میزان تولید عرب‌ها و حتی بیشتر است که مطمئنأ این امر تا ۸۰ ماه دیگر غیرممکن خواهد بود.»

گزارش می‌افزاید «آمارها نشان از این نکته دارد که فازهای در حال توسعه از برنامه عقب هستند و در بهترین شرایط از ۸۰ ماه دیگر باید منتظر وارد مدار شدن این فازها باشیم.»

آمارها نشان می‌دهند که در حال حاضر ایران روزانه ۲۱۰ میلیون متر مکعب و قطر ۳۶۰ میلیون متر مکعب گاز برداشت می‌کنند.

بر پایه این گزارش قطر با حضور شرکت‌های بزرگ نفتی چون شل و توتال در سال آینده تولید خود را به سه برابر تولید فعلی ایران افزایش خواهد داد.

اما به نظر نمی‌رسد که تا سال آینده هیچ کدام از فازهای پارس جنوبی در ایران وارد مدار شوند.

بهره‌برداری از مجتمع بندری پارس، از تیرماه ۱۳۸۹ به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سپرده شده است و این شرکت نیز در طول ماه‌های گذشته مورد تحریم‌های گسترده جهانی قرار گرفته است

همچنین تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری فازهای در حال ساخت با پیشرفت ۵/۱۷ درصدی روبه‌رو بودند در حالی‌ که این رقم در حالت عادی باید ۵/۳۱ درصد باشد.

کارشناسان معتقدند بخش بزرگی از پیشرفت، مربوط به تأمین تجهیزات طرح است که همین امر باعث کاهش روند پیشرفت پروژه می‌شود.

بهره‌برداری از مجتمع بندری پارس، از تیرماه ۱۳۸۹ به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سپرده شده است و این شرکت نیز در طول ماه‌های گذشته مورد تحریم‌های گسترده جهانی قرار گرفته است.

در یکی از آخرین اقدامات، خردادماه سال جاری آمریکا ۱۰ شرکت وابسته به کشتیرانی ایران را تحریم و سه نفر از مدیران آن را متهم به نقل‌وانتقال بیش از ۶۰ میلیون دلار از طریق بانک‌های آمریکایی کرد.
این تحریم‌ها در رابطه با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرند.

کشورهای غربی معتقدند برنامه هسته‌ای ایران پوششی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این موضوع را رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده می‌کند.

افزون بر شورای امنیت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطع‌نامه، به تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها تحریم‌های یک‌جانبه‌ای نیز علیه ایران اعمال کرده‌اند.
 

Share