Share

کانال دو تلویزیون اسرائیل شنبه‌شب اعلام کرد که پلیس این کشور تصمیم گرفته تا دستگاه‌های فلزیاب را از ورودی محله قدیمی شرق بیت‌المقدس بردارد و در عوض، از فلزیاب‌های دستی استفاده کند. اما اکنون دولت این کشور می‌گوید که دستگاه‌ها بر سر جایشان باقی می‌ماند.

یک معترض فلسطینی در جریان اعتراض‌ها علیه سختگیری‌های امنیتی اسرائیل در مسجد الاقصی – عکس: AFP

تساحی هنغبی، وزیر توسعه منطقه‌ای اسرائیل یکشنبه، ۲۳ ژوئیه در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل گفت که «دستگاه‌های فلزیاب سرجایشان باقی می‌مانند. جنایت‌کارها هرگز به ما نخواهند گفت که چگونه جنایت‌کارها را بازرسی کنیم. اگر فلسطینی‌ها نمی‌خواهند وارد مسجد بشوند، میل خودشان است.»

اما یک مقام ارشد ارتش اسرائیل از احتمال نصب دوربین‌های مداربسته سخن گفته تا با استفاده از آنها، افراد «شناخته‌شده مطمئن» نیازی به عبور از دستگاه‌های فلزیاب نداشته باشند.

درگیری‌های خشونت‌بار در شرق بیت‌المقدس که از روز جمعه آغاز شده، به واکنش‌های بین‌المللی دامن زده. دوشنبه شورای امنیت جلسه‌ای اضطراری تشکیل می‌دهد و روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک خواهان خویشتن‌داری طرفین شده‌اند.

افزایش تنش‌ها پس از اجرای تمهیدات امنیتی سخت‌گیرانه اسرائیل، از جمله نصب دستگاه‌های فلزیاب در آستانه ورود به محله قدیمی شرق بیت‌المقدس آغاز شد. نمازگزاران فلسطینی جمعه دست به اعتراض‌های شدیدی زدند؛ چند ساعت پس از اینکه پلیس اسرائیل اعلام کرد مردان مسلمان جوان‌تر از ۵۰ سال حق ورود به محله قدیمی بیت‌المقدس و صحن الاقصی را ندارند.

پیش از این رویترز به نقل از یک مقام اسرائیلی از تشکیل جلسه کابینه امنیتی اسرائیل در روز یکشنبه، ۲۳ ژوئیه خبر داد که هدف از آن بررسی راه‌کارهای امنیتی جایگزین بود.

محمود عباس، رئیس‌جمهوری تشکیلات خودگردان فلسطینی جمعه‌شب اعلام کرده بود که این تشکیلات تمام روابط خود در هر سطحی را با اسرائیل تا زمان لغو تمهیدات امنیتی جدید در مسجدالاقصی به تعلیق درمی‌آورد.


در همین زمینه

مرگ دو فلسطینی دیگر: شورای امنیت تشکیل جلسه می‌دهد

Share