Share

بخشی از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در شهر یانگستون در ایالت اوهایو به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی اختصاص داشت. ترامپ با کلماتی ساده اما صریح  نسبت به پیامدهای نقض برجام به ایران هشدار دارد.

بخشی از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در شهر یانگستون در ایالت اوهایو به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی اختصاص داشت

ترامپ در سخنرانی عمومی‌اش در شهر یانگستون به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی هم اشاره کرد:

«اگر معلوم شود که ایران به این توافق پایبند نبوده، مشکلات بزرگ، خیلی بزرگی برای آن‌ها پیش می‌آید. از همین الان این را می‌توانم به شما بگویم. باور کنید همینطور است. شاید فکر می‌کنید گفته‌اند متشکریم ابالات متحده. ما تو را خیلی دوست داریم. به جای این جسور شده‌اند و این چیزی نیست که به همین شکل ادامه پیدا کند.»

هفته گذشته همزمان با گزارش رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به کنگره درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه برنامه‌های نظامی سپاه پاسداران مقرر کرد. هدف از این تحریم‌ها تنش‌زدایی در خاورمیانه اعلام شد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به نیویورک سفر کرده بود، در واکنش به این تحریم‌ها، از سرگیری مذاکرات هسته‌ای را غیرممکن خوانده و گفته بود که اگر آمریکا به برجام پایبند نباشد، ایران گزینه‌های دیگری مانند خروج از توافق هسته‌ی را در دستور کار قرار می‌دهد.

روز گذشته، همزمان با تصویب لایحه تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، دونالد ترامپ در گفت‌وگو با نشریه «وال استریت ژورنال» گفته بود اگر ایران در ۹۰ روز آینده توافق هسته‌ای را نقض کند، تعجب نمی‌کند.

نشریه فارن پالیسی گزارش داده بود که گروهی از کارمندان کاخ سفید را مأمور کرده است در طی ۹۰ روز مصداق‌های عدم پایبندی ایران به برجام را در پرونده‌ای گرد بیاورند. ظاهراً رئیس جمهوری آمریکا از عملکرد رکس تیلرسون، وزیر خارجه‌ آمریکا در مورد برجام خشنود نیست. در روزهای گذشته گزارش‌های تأیید نشده‌ای از اعلام آمادگی تیلرسون برای استعفا منتشر شده بود.

مقامات آمریکایی دوشنبه ۱۷ ژوئیه اعلام کرده بودند که به نظر آن‌ها توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران است.

طبق توافق هسته‌ای که بین ایران و قدرت‌های جهانی در تیر ۹۴ به دست آمد، کمیسیون مشترکی زیر نظر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «مراقبت و نظارت اجرای کامل و مؤثر برجام» نظارت دارد. نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه ۲۱ ژوئیه در وین برگزار شد اما بدون نتیجه ملموسی به پایان رسید.

بیشتر بخوانید:

فرمانده سپاه پاسداران آمریکا را تهدید نظامی کرد

Share