Share

تنش میان آمریکا و روسیه بیشتر می‌شود. در پی اعلام اخراج ۷۵۵ دیپلمات آمریکایی از روسیه واشنگتن آن را تأسف‌بار خواند و گفت واکنش مناسب به این اقدام انجام خواهد شد. ولادیمیر پوتین نیز بهبود روابط دو کشور در آینده‌ای نزدیک را بعید دانست.

وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۳۱ ژوئیه / ۹ مرداد اخراج صدها دیپلمات این کشور از خاک روسیه را مورد انتقاد قرار داد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مسئول وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود نوشت: «دولت روسیه از سفارت آمریکا در این کشور خواسته است که تا یکم سپتامبر شمار دیپلمات‌های خود را به مرز ۴۵۵ نفر برساند. این اقدام تأسف‌بار و ناعادلانه است.»

این مسئول وزارت خارجه آمریکا افزوده است که «عواقب و واکنش مناسب به این اقدام دولت روسیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت».

روسیه در واکنشی تلافی‌جویانه نسبت به تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور اعلام کرده است که صدها دیپلمات آمریکایی روسیه را باید ترک کنند. خبرگزاری تاس روسیه شمار این دیپلمات‌ها را ۷۵۵ نفر اعلام کرد. این تعداد دیپلمات آمریکایی در روسیه بیش از نیمی از دیپلمات‌های این کشور را تشکیل می‌دهند.

روز پنج‌شنبه ۲۷ ژوئیه / ۵ مرداد مجلس سنای آمریکا با ۹۸ رأی موافق در مقابل دو رأی مخالف مصوبه کنگره آمریکا درباره تحریم‌های تازه علیه ایران، روسیه و کره شمالی را تأیید کرد. مجلس نمایندگان آمریکا دو روز پیش از آن با ۴۱۹ رأی موافق در مقابل سه رأی مخالف این طرح را تصویب کرده بود.

تحریم‌های روسیه به دلیل دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و الحاق کریمه به فدراسیون روسیه تصویب شده و مجازات‌هایی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نظر گرفته شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تحریم ایران و کره شمالی موافق است، اما به تحریم روسیه چندان خوش‌بین نیست. با این‌حال به دلیل آن‌که این طرح از دو سوم اکثریت آرای نمایندگان سنا و کنگره برخوردار است، ترامپ نمی‌تواند آن را وتو کند.

ناامیدی پوتین از بهبود روابط دو کشور

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیه یک» ضمن «یک‌جانبه» و «غیرقانونی» خواندن تحریم‌های آمریکا علیه کشورش، بهبود روابط دوجانبه روسیه و آمریکا در آینده نزدیک را دشوار خواند و گفت: «از مدت‌ها پیش مسکو در پی بهبود روابط با آمریکا بود و به آن امید داشت اما ظاهراً در آینده نزدیک تغییر خاصی به‌وجود نخواهد آمد.»

پوتین افزود: «حتی اگر امکان تغییری هم وجود داشته باشد، به این زودی چنین رویدادی رخ نخواهد داد.»

با این حال پوتین تحریم روسیه علیه آمریکا را واکنشی مناسب ندانست و آن را به ضرر روابط بین‌المللی خواند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین از همکاری‌های مثبت دو کشور از جمله در برقراری آتش‌بس در بخش‌هایی از سوریه سخن گفت.

تحریم‌های جدید آمریکا هنوز اعمال نشده‌اند اما ترامپ گفته است مصوبه را امضا خواهد کرد. از این رو وزارت خارجه روسیه گفته است که برای اقدامات تلافی‌جویانه منتظر امضای ترامپ نمی‌ماند.

افزون بر اخراج صدها دیپلمات‌ آمریکایی از روسیه دو ساختمان دیپلماتیک آمریکا در این کشور نیز تعطیل خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

سنای آمریکا طرح جامع تحریم‌ها علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تصویب کرد

روسیه از آمریکا خواست دیپلمات‌هایش در این کشور را کاهش دهد

Share