Share

جلسه محاکمه یاشار سلطانی، افشاگر املاک نجومی که از روز یکشنبه هفتم مرداد ماه آغاز شده، به صورت غیرعلنی ادامه یافت. در جلسه روز دوشنبه هشتم مرداد دادگاه، یاشار سلطانی و احمد حکیمی پور حضور داشتند. احمد توکلی، رئیس سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» و نماینده پیشین مجلس، پس از مدتی «به دلیل غیرعلنی بودن ادامه محاکمه» دادگاه را ترک و به این موضوع اعتراض کرد.

یاشار سلطانی، سردبیر و مدیر مسئول وب‌سایت معماری‌نیوز

دادگاه محاکمه یاشار سلطانی و احمد حکیمی پور در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی آغاز شده تا به شکایت پنج نفر از اعضای شورای شهر تهران رسیدگی شود.

یاشار سلطانی، مدیر مسئول و سردبیر وب‌سایت معماری‌نیوز، اوایل شهریور ماه سال گذشته در وب‌سایت معماری نیوز لیست و جزییات واگذاری زمین و ملک از سوی شهرداری تهران را به برخی مدیران و اعضای شورای شهر و نزدیکان آنها منتشر کرد.

به گفته منتقدان، شهرداری تعدادی خانه و ملک خود را که جزء اموال عمومی است با تخفیف‌های غیرقانونی به برخی «افراد خاص» واگذار کرده بود. رقم مادی فروش و واگذاری املاک شهرداری تهران به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسید.

یاشار سلطانی، دهم شهریور با شکایت محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران به شعبه دو بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران احضار شده بود. او اما ۲۷ شهریور ماه سال گذشته و زمانی بازداشت شد که نتواست وثیقه ۲۰۰ میلیونی‌اش را تأمین کند.

سلطانی ۲۲ آبان ماه سال گذشته آزاد شد.

همچنین سال گذشته، احمد توکلی، رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در رابطه با این پرونده در نشستی خبری که به منظور ارائه گزارش نهایی بررسی پرونده املاک واگذاری شده در شهرداری تهران برگزار شده بود، اعلام کرد تخلف شهرداری و شورای شهر تهران در این پرونده محرز است.

محمدباقر قالیباف اما نتیجه تحقیقات این سازمان را نپذیرفت.

پیش از آزادی یاشار سلطانی، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران هم درباره پرونده املاک نجومی گفته بود یاشار سلطانی با سوء نیت اسناد محرمانه را فاش کرده است. همچنین به گفته او احمد حکیمی پور، یکی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر این اسناد محرمانه را در اختیار یاشار سلطانی گذاشته است.

احمد حکیمی پور هم این ادعا را پذیرفته و گفته بود: «من آقای سلطانی را به عنوان فردی متخصص در حوزه مسائل شهری و شهرداری و نیز انسانی امین و بی‌غرض و با حسن‌نیت می‌شناختم. برای همین این مدارک را به صورت امانت در اختیار ایشان قرار دادم تا صرفا صحت و سقم آن را بررسی کند و این مطالب را عینا امروز هم در دادسرای فرهنگ و رسانه به شعبه مربوط به پرونده توضیح دادم.»

یاشار سلطانی روز گذشته (یکشنبه هفتم مرداد) درباره اتهام ها و  شکایت‌ هایی که علیه او مطرح است به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است موضوع شکایت‌ها فقط پرونده املاک نیست.

به گفته او شکایت‌های دیگری هم مانند انتشار خبر عروسی دختر آقای قالیباف با عنوان قرق پارک لویزان که شکایت آقای قالیباف را به همراه داشته نیز وجود دارند.

سطانی همچنین گفته است: «خبر مربوط به پسر آقای چمران که گفته بودیم از رانت در بحث استخدام در معاونت شهرسازی تپه‌های عباس آباد استفاده کردند و شکایات دیگر هم هست.»

تاکنون وجود و بروز هر گونه تخلفی که به فساد مالی در شهرداری مربوط باشد، از سوی سوی شهردار و دیگر مقامات رسمی تکذیب شده است.


  • در همین زمینه

یاشار سلطانی، افشاگر اسناد شهرداری آزاد شد

جعفری دولت‌آبادی: یاشار سلطانی با سوء‌نیت سند محرمانه را منتشر کرده است

Share