Share

۵۰۰ تن از فعالان عرصه موسیقی در ایران در نامه سرگشاده‌ای از وزارت ارشاد اسلامی خواستند که ضمن شناسایی عوامل لغو کنسرت‌ها، با آن‌ها به‌عنوان «عاملان اخلال در قانون و نظم عمومی» برخورد شود.

در این نامه که دوشنبه ۹ مرداد در رسانه‌های ایران منتشرشده، ضمن اشاره به افزایش «فشار‌ها بر گرده موسیقی با اهداف سیاسی»، آمده است: «ممانعت از برگزاری برنامه‌های موسیقی دارای مجوز از مبادی قانونی، مصداق بارز قانون‌شکنی و اخلال در نظم امور است و بدیهی‌ست که با اخلال‌گران و شکنندگان نظم، در هر منصب و کسوت، می‌باید برخورد قانونی صورت گیرد.»

امضاکنندگان این نامه گفته‌اند که بررسی‌های لازم در این‌باره توسط وزارت ارشاد انجام شود و عاملان و آمران آن مورد پرسش و شکایت قرار گرفته و معرفی شوند.

آن‌ها همچنین خواستار در نظر گرفتن تمهیداتی همچون ایجاد صندوق خسارت هنرمندان شده‌اند تا بدین طریق ضرر و زیان مادی ناشی از این محدودیت‌ها جبران و حداقل‌های امنیت شغلی اهالی این هنر تأمین شود.

در آخرین نمونه از جلوگیری از برگزاری کنسرت‌ها در ایران، روز جمعه ۶ مرداد کنسرت شهرام ناظری و فرزندش حافظ ناظری در سالن کارگران شهر قوچان به دستور دادستان این شهر لغو شد.

در روزهای اخیر همچنین با حکم دادستانی، کنسرت حامد همایون در یزد و فریدون آسرایی در کرج نیز لغو شد.

با موج تازه لغو کنسرت‌های مجوزدار در شهرهای ایران، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی روز گذشته، یکشنبه ۸ مرداد وعده داد که دخالت دادستان‌ها در لغو کنسرت‌ها در کمیسیون فرهنگی مجلس به بحث گذاشته ‌شود.

بیشتر بخوانید:

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی لغو کنسرت‌ها را بررسی می‌کند

علی مطهری: شهرام ناظری از دادستان قوچان شکایت کند

Share