Share

اسماعیل عبدی که درپی اعتصاب غذا از زندان مرخص شده بود، ۵ مرداد بدون حکم و بدون اطلاع خانواده و وکیلش در خیابان مجدداً دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. «آموزش بین الملل» (EI) بازداشت مجدد این معلم و از فعالان کانون صنفی معلمان تهران را محکوم کرده و کمپینی با خواست آزادی عبدی به راه انداخته است. آموزش بین‌الملل همچنین از دولت ایران خواسته حق تشکل کارگران و کارکنان خدمات عمومی را به رسمیت بشناسد.

اسماعیل عبدی: از ۱۰ اردیبهشت در اعتراض به صدور «احکام امنیتی» برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران اعتصاب غذا کرده بود.

اسماعیل عبدی که به دلیل فعالیت‌های صنفی به زندان محکوم شده بود،، به دنبال تأیید حکم ۶ سال حبس در دادگاه تجدید نظر ۱۹ آبان ۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال صنفی روز ۱۰ اردیبهشت امسال در اعتراض به امنیتی قلمداد کردن فعالیت‌های صنفی اعتصاب غذا کرد و  روز ۴ تیر به مرخصی اعزام شد.

او روز پنجشنبه ۵ مرداد در حالی که عازم محل کار خود بود، در خیابان بازداشت شد و ساعاتی بعد از طریق تلفن به خانواده‌اش خبر داد که در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.

منیر عبدی، همسر او در گفتگویی خبر داد که اسماعیل عبدی (که در دانشگاه تهران به طور آزاد کار می‌کند) پس از خروج از خانه توسط دو اتومبیل که سرنشینانش از سپاه پاسداران بوده‌اند متوقف شده است. مأموران از او خواسته‌اند اتومبیلش را به پارکینگ بازگرداند و همراه آنان برود.

همسر عبدی این اقدام را «آدم‌ربایی» خواند. منیر عبدی گفت مأموران حکمی برای بازداشت همسرش نداشتند اما روز چهارم مرداد در دادستانی تهران به اسماعیل عبدی گفته بودند که سپاه برای دستگیری او فشار می‌آورد.

عباس عبدی به گفته همسرش پس از اعتصاب غذا بیمار شده و قرار بود تحت مداوا قرار بگیرد. این خانواده قرار بود در چند روز آینده نقل مکان کند.

اسماعیل عبدی همچنین مدارک پزشکی و اسناد مربوط به اثاث کشی را هم به دادستانی نشان داده و اظهار داشته که آمادگی بازگشت به زندان را ندارد. او  چند روز فرصت خواسته بود تا  هنگام نقل مکان در کنار خانواده‌اش باشد. اما روز بعد، ۵ مرداد بیرون از خانه خانه بازداشت و به زندان اوین بازگردانده شده است.

آموزش بین الملل که پیش از این نیز برای آزادی اسماعیل عبدی کمپین برپا کرده بود، پس از بازداشت مجدد او بیانیه‌ای با خواست آزادی بی‌درنگ و بدون قید شرط او صادر کرد.

این سازمان، کمپین جمع آوری طومار در سطح بین‌المللی برای آزادی اسماعیل عبدی را از سر گرفته و از اعضای خود خواسته است به آن بپیوندند.

انتقال اسماعیل عبدی، معلم زندانی در اعتصاب غذا به بیمارستان

Share