Share

بر اساس گزارشی که بازرس کل آمریکا در امور افغانستان به مجلس نمایندگان آمریکا تقدیم کرده، در چهار ماه نخست سال جاری میلادی در مجموع ۲۵۳۱ نیروی امنیتی افغانستانی در درگیری‌ها کشته و ۴۲۳۸ نفر مجروح شده‌اند.

ارتش افغانستان: تاکتیک غلط، تلفات بالا

آمار یاد شده را نیروهای نظامی آمریکا مستقر در افغانستان در اختیار بازرس کل آمریکا قرار داده‌اند. تعداد کشته‌شدگان و مجروحان ارتش افغانستان از یکم ژانویه تا ۸ مه ۲۰۱۷  با سال گذشته بیش و کم برابر است.

در گزارشی که در فوریه سال جاری توسط اداره ایالات متحده آمریکا برای نظارت بر بازسازی افغانستان (سیگار) منتشر شد، اعلام شده بود که در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۶ ، ۶۷۸۵ سرباز و پلیس افغانستانی در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

بر اساس آمار اداره ایالات متحده آمریکا برای نظارت بر بازسازی افغانستان و آماری که اکنون بازرس کل آمریکا در امور افغانستان به کنگره آمریکا ارائه داده، هر روز به طور میانگین ۲۰ سرباز یا پلیس افغانستان در اثر جنگ و ناآرامی و درگیری در این کشور جان خود را از دست می‌دهند. ایالات متحده آمریکا در نطر دارد با اعزام چهار هزار سرباز به افغانستان در برقراری امنیت در این کشور به دولت مرکزی کمک کند.

فرماندهان آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که تلفات ارتش افغانستان در درگیری با طالبان بیش از حد معمول زیاد است.

در درگیری هفته گذشته ارتش افغانستان با طالبان در ولایت قندهار دست‌کم ۳۰ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند.

در گزارش «سیگار» به مشکل مهمی اشاره شده بود: بسیاری از سربازان ارتش افغانستان از بیسوادی مطلق رنج می‌برند و این موضوع کارآمدی نظامی آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

در گزارش «سیگار» علاوه بر بیسوادی، از کشت خشخاش، قاچاق مواد مخدر و افزایش آمار بیکاری در جامعه نیز به عنوان عوامل بازدارنده اقتصادی یاد شده بود که بر چالش‌های امنیتی افغانستان اثرگذارند.

اکنون در گزارش بازرس کل آمریکا در امور افغانستان به مشکلات تاکتیکی ارتش افغانستان در مقابله با طالبان به عنوان یکی از دلایل آمار بالای تلفات ارتش افغانستان اشاره شده. بر اساس این گزارش ارتش افغانستان مبنا را بر بازرسی و کنترل رفت و آمد گذاشته و این امر سربازان را در برابر حملات انتحاری آسیب‌پذیر کرده است.

اداره ایالات متحده آمریکا برای نظارت بر بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش‌اش، پیشنهاد داده بود که دولت آمریکا از اهداف و پروژه‌های جاه‌طلبانه در افغانستان صرف نظر کند و به حای آن با فساد اداری در افغانستان و با قاچاق مواد مخدر و کشت خشخاش در این کشور مقابله کند. روزنامه نیویورک‌تایمز هفته گذشته در گزارشی این ادعا را مطرح کزده بود که دولت ترامپ با دولت افغانستان به توافق رسیده که در ازای استخراج معادن افغانستان، سرباز به این کشور اعزام کند.

در ولایات هلمند، قندهار، زابل و ارزگان طالبان قدرت و نفوذ بیشتری دارد. در ولایاتی که تحت کنترل طالبان قرار دارند، ۳ میلیون نفر از جمعیت افغانستان زندگی می‌کنند. در ولایاتی که تحت کنترل دولت افغانستان قرار دارند ۲۱ میلیون نفر سکونت دارند.

گزارش بازرس کل آمریکا در امور افغانستان بیش و کم همزمان با حمله گروه دولت اسلامی (داعش) به سفارت عراق در کابل منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

نیروهای آمریکایی در افغانستان می‌مانند؛ اما برای استخراج معادن آن

 

Share