Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تازه درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از تشدید سرکوب و «رفتارهای خصمانه ایران» با مدافعان حقوق بشر خبر داد.

«گرفتار در گرداب سرکوب: مدافعان حقوق بشر زیر آماج حمله در ایران»؛ عنوان گزارش تازه عفو بین‌الملل درباره ایران

در این گزارش که روز چهارشنبه دوم اوت/ ۱۱ مرداد منتشر شده، از فعالان حقوق بشر در ایران به عنوان کسانی یاد شده است که در دفاع از حقوق مردم تن به خطر می‌دهند.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است قوه قضاییه و نهاد‌های امنیتی از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲، با هتک حرمت مدافعان حقوق بشر فشارها را بر آنها افزایش داده اند و ده ها نفر را دستگیر و بازداشت کرده‌اند.

بر اساس گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل که با عنوان «گرفتار در گرداب سرکوب: مدافعان حقوق بشر زیر آماج حمله در ایران» منتشر شده است، بسیاری از مدافعان حقوق بشر در رسانه‌های حکومتی با عناوین و اتهاماتی همچون «جاسوس» و «خائن» خوانده شده اند و با اتهامات واهی مرتبط با «امنیت ملی»، محاکمه و زندانی شده‌اند.

با توجه به این وضعیت، امیدها برای اصلاح و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران که از وعده‌های حسن روحانی در طول کارزار انتخاباتی‌اش در سال ۹۲ و ۹۶ بوده است، تیره و تار است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در حال حاضر بعضی از فعالان مدنی به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز از جمله ارتباط با سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان‌های حقوق بشری مانند این سازمان، به بیش از ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.


  • در همین زمینه

گزارش انتقادی عفو بین‌الملل درباره «بازدید نمایشی» سفیران خارجی از زندان اوین

Share