Share

شامگاه گذشته بلافاصله بعد ار آنکه رئیس جمهور آمریکا طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را امضا کرد، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که واکنش ایران «هوشمندانه» خواهد بود. یکی از این اقدامات تقویت سپاه پاسداران است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

معاون وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگوی تلویزیونی آمریکا را متهم کرد که با تصویب طرح جامع تحریم‌ها قصد دارد ایران را از منافع برجام محروم کند، به شکلی که ایران داوطلبانه توافق هسته‌ای را ترک کند.

عباس عراقچی گفت:

«ما حتماً به‌ گونه‌ای رفتار نخواهیم کرد که گرفتار سیاست‌های دولت آمریکا و ترامپ شویم. واکنش ما به این حرکت بسیار هوشمندانه خواهد بود.  از دید ما نقض برجام اتفاق افتاده که ما واکنش مناسب و متناسب را نسبت به این موضوع انجام خواهیم داد.»

معاون وزیر خارجه ایران به پیش‌نویس طرحی اشاره کرد که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. بر اساس این طرح دولت در ۱۶ بند موظف می‌شود با اقدامات آمریکا از جمله تحریم سپاه پاسداران مقابله کند. یکی از این موارد تقویت سپاه پاسداران است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را که در سنا و کنگره آمریکا با اکثریت مطلق آرا به تصویب رسیده بود در شب تنفیذ حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی امضاء کرد. اکنون این مصوبه لازم‌الاجراست. پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که ایران به خاطر نقض برجام از آمریکا شکایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

ایران به خاطر «نقض برجام» از آمریکا شکایت کرد

Share