Share

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از ظهر پنج‌شنبه ۳ اوت / ۱۲ مرداد آتش‌بسی در یک منطقه جدید «کاهش تنش» در شمال استان حمص سوریه برقرار شد.

حمص: اتوبوس‌های حامل شورشیان و بستگانشان در پست بازرسی پلیس سوریه و نیروهای روسی

حمص: اتوبوس‌های حامل شورشیان و بستگانشان در پست بازرسی پلیس سوریه و نیروهای روسی

به‌گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه گفته است که این «منطقه کاهش تنش» شامل ۸۴ بخش با بیش از ۱۴۷ هزار نفر جمعیت است.

این آتش‌بس بر اساس توافق وزارت دفاع روسیه و اپوزیسیون سوریه از ساعت ۱۲ به‌وقت محلی برقرار شده است.

شمال حمص سومین «منطقه کاهش تنش» است که در سوریه ایجاد شده، پیش از آن در جنوب غرب سوریه، و در «غوطه» شرقی واقع در نزدیکی دمشق نیز چنین منطقه‌‌ای ایجاد شده بود.

چهارمین «منطقه کاهش تنش» قرار است در ادلب، واقع در شمال غرب سوریه برقرار شود.

در چهارمین دور مذاکرات سوریه در شهر آستانه قزاقستان در ماه مه، روسیه و ایران، به‌عنوان متحدان رژیم سوریه، به‌همراه ترکیه، پشتیبان بخشی از مخالفان حکومت سوریه، بر سر طرحی به توافق رسیدند که بر اساس آن «مناطق کاهش تنش» در سوریه ایجاد خواهد شد تا بتوان آتش‌بس درازمدت را در چندین منطقه مختلف به‌اجرا در آورد.

بر اساس این توافق «مناطق کاهش تنش» در چهار منطقه ایجاد می‌شود: در قلمرو شورشیان در ادلب، واقع در شمال غرب سوریه، استان مرکزی حمص، «غوطه»، واقع در حومه دمشق که تحت محاصره شورشیان است و همچنین در قسمت جنوبی سوریه.

از سوی دیگر «مناطق امن» متشکل از پست‌های کنترل و مراکز نظارت توسط ارتش سوریه و نیروهای شورشی در اطراف مناطق کاهش تنش ایجاد خواهند شد. همچنین واحدهای نظامی از ناظران بین‌المللی که تعیین نشده‌اند باید در این مناطق مستقر شوند.

Share