Share

فاطمه قدیریان، دختر ۱۴ ساله افغان و عضو تیم رباتیک این کشور، عزادار پدرش است. او غذا نمی‌خورد و حرف نمی‌زند و از مرگ پدرش خشمگین است. پدر او روز سه‌شنبه اول اوت، در حمله داعش به مسجدی در هرات کشته شد.

فاطمه قدیریان، سمت راست

نام دختران تیم رباتیک افغانستان پس از آن رسانه‌ای شد که آنها پس از دوباره سفر ۸۰۰ کیلومتری به کابل و حضور در سفارت آمریکا پاسخ منفی برای درخواست ویزای خود گرفتند. این خبر برای آنها که با کمترین امکانات روبوتی برای شرکت در مسابقه جهانی نوجوانان در واشنگتن طراحی کرده بودند، یک شوک بزرگ بود. تقاضای تجدید نظر درباره ویزای آنها پذیرفته شد و تیم آنها مدال نقره شجاعت را در این مسابقات دریافت کرد، هرچند روبات آنها برنده مدال نشد.

فاطمه قدیریان یکی از دخترانی بود که به دنبال رد ویزای آمریکا با سایت الجزیره مصاحبه کرد و گفت: «کشور ما در حال جنگ است. امکانات ما محدود است، کشورهای جهان باید این مسایل را در نظر بگیرند.»

او از پدرش به عنوان بزرگ‌ترین مشوق برای حضورش در این تیم نام برده بود.

در حمله‌ای که داعش مسوولیت آن را به عهده گرفت، ۳۲ نفر کشته شدند و ۶۰ نفر زخمی شدند. پدر فاطمه یکی از آن کشته شدگان بود. مردم در شبکه‌های اجتماعی با او همدردی می‌کنند و می‌گویند او پدرش را سرافراز کرده است.

گروه داعش در بیانیه‌ای گفته که حمله روز سه شنبه جان «۵۰ رافضی» را گرفته است. این گروه شیعیان را رافضی می‌نامد.

Share