Share

دونالد ترامپ اعضای کنگره آمریکا را متهم کرد که روابط این کشور با روسیه را به پایین‌ترین سطح تاریخی و «خطرناک» کاهش داده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرده بود که کنگره در تحریم روسیه تجدیدنظر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرده بود که کنگره در تحریم روسیه تجدیدنظر کند.

به‌گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه ۳ اوت / ۱۲ مرداد در صفحه توئیتر خود نوشت: «روابط ما با روسیه به پایین‌ترین حد تاریخی خود رسیده و بسیار خطرناک است. می‌توان از کنگره تشکر کرد، همان کسانی که حتی قادر نیستند اصلاحات نظام بهداشتی را به ما ارائه دهند.»

اشاره ترامپ به شکست هفته گذشته در کنگره آمریکاست که تغییر در اصلاح نظام بیمه درمانی و مراقبت‌های بهداشتی رأی نیاورد.

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را که در سنا و کنگره آمریکا با اکثریت مطلق آرا به تصویب رسیده بود امضاء کرد و در همین حال اظهار امیدواری کرد که کنگره با تجدید نظر در تحریم روسیه مانع از ادامه گفت‌وگوهای اتحادیه اروپا با روسیه درباره معاهده مینسک و بحران اوکرین نشود.

از آن‌جا که لایحه تحریم روسیه با رأی بالای ۹۸ موافق و دو مخالف در سنا و ۴۱۹ موافق و سه مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شده، کنگره می‌تواند به‌راحتی از حق وتوی احتمالی رئیس جمهوری عبور کند.

دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه شامگاه چهارشنبه به تحریم‌های جدید آمریکا واکنش نشان داد و در توئیتر نوشت: «با تصویب قانون مربوط به تحریم‌ها، آمریکا به روسیه جنگ تجاری تمام عیاری را اعلام کرده و اکنون امید برای بهبود روابط با دولت جدید به نقطه پایان رسیده است.»

او با اعلام این‌که این تحریم‌ها پیامدهایی در بر خواهد داشت افزود: «دولت ترامپ ناتوانی کامل خود را به خوارترین شکل ممکن به نمایش گذاشت و قدرت اجرایی را به کنگره بخشید.»

روز پنج‌شنبه وزارت خارجه روسیه در ارتباط با تحریم‌های آمریکا علیه این کشور بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن نسبت به پیامدهای این اقدام هشدار داد و آن را «بسیار کوته‌بینانه و خطرناک» خواند.

این بیانیه گفته است که تحریم‌کنندگان این تصور را از خود دور کنند که با تهدید و فشار می‌توانند روسیه را مجبور به تغییر سیاست‌های خود کنند.

وزارت خارجه روسیه افزوده است که این کشور حاضر به همکاری با آمریکا در عرصه‌هایی همچون امنیت بین‌المللی از جمله حل و فصل مناقشات منطقه‌ای است، اما روابط سودمند زمانی امکان‌پذیر است که «سیاستمداران آمریکایی تصورات گمراه‌کننده خود را کنار گذارند و به واقعیت‌های جهان با حق انحصاری برای واشنگتن نگاه نکنند.»

تحریم‌های روسیه به دلیل دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و الحاق کریمه به فدراسیون روسیه تصویب شده و مجازات‌هایی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نظر گرفته است.

روسیه روز دوشنبه در واکنش به تصویب تحریم‌های جدید آمریکا در مجلس سنای این کشور اعلام کرد که ۷۵۵ نفر از دیپلمات‌های آمریکایی روسیه را باید ترک کنند.

افزون بر این دو ساختمان دیپلماتیک آمریکا در این کشور نیز تعطیل خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ طرح جامع تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را امضاء کرد

Share