Share

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین‌الملل امکان بازدید آمریکا از مراکز نظامی ایران را رد کرد.

آینده برجام در خطر است

ولایتی، شنبه ۱۴ مرداد در پاسخ به سوالی درباره قصد آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران گفت که «نه به آنها اجازه داده می‌شود که چنین کاری بکنند و نه جرات این را دارند که به حریم امنیتی ایران تجاوز کنند. به هیچ وجه آمریکایی‌ها چنین حقی ندارند.»

او مقام‌های آمریکایی را «دن‌کیشوت‌‌هایی» مشغول «بیهوده‌گویی و گزافه‌گویی» خواند که همچون این شخصیت داستانی، دچار توهم هستند.

کنگره آمریکا ۱۰ روز پیش قانون مبارزه با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران را در کنار تحریم‌هایی علیه روسیه و کره شمالی با اکثریت مطلق آراء تصویب کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز این مصوبه را امضا کرد.

پیش از این نشریه‌های آمریکایی «فارن پالیسی» و «نیویورک‌تایمز» از قصد ترامپ برای عدم تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ و «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خبر داده بودند.

او موظف است هر سه‌ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را تأیید کند و تا کنون دوبار این کار را انجام داده. اما ترامپ از دوران کارزارهای انتخاباتی برجام را «یک معامله خیلی بد» توصیف کرد و قول برهم‌زدن آن را داد.

پس از این گزارش‌ها بود که سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و حامی اصلی قانون تحریم‌های ایران گفت که آمریکا به جای لغو یکجانبه برجام باید اجرای سخت‌گیرانه آن را پی بگیرد. کورکر نیز از منتقدان برجام است.

او پیشنهاد داد که بازدید از مناطق نظامی ایران یکی از سختگیری‌ها در اجرای برجام باشد.

به گفته کورکر، اگر ایران با پیشنهاد بازدید از مناطق نظامی مخالفت کند، آنگاه مقصر فروپاشی برجام این کشور خواهد بود، و نه آمریکا.


در همین زمینه

Share