Share

وزارت امور خارجه آمریکا به طور رسمی به سازمان ملل متحد اطلاع داد که از معاهده اقلیمی پاریس خارج خواهد شد.

خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس گازهای گلخانه‌ای را به میزان سه میلیارد تن در سال افزایش می‌دهد

ایالات متحده سند رسمی خروج از معاهده پاریس را جمعه ۴ اوت/ ۱۳ مرداد ارائه داده است. هرچند آمریکا درهای مذاکره را بازگذاشته تا در صورت تغییر و بهبود مفاد معاهده به نفع این کشور، مجدداً به این توافق ملحق شود.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرده در جریان فرایند خروج از این معاهده در نشست‌های اقلیمی سازمان ملل شرکت خواهد کرد.

انتظار می‌رود فرایند خروج آمریکا از مهم‌ترین توافق بین‌المللی مقابله با تغییرات اقلیمی سه سال به طول بینجامد.

در این بیانیه مطبوعاتی آمریکا اعلام کرده از یک رویکرد متعادل در سیاست‌گذاری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی حمایت می‌کند. آمریکا انتظار دارد سیاست‌گذاری‌ها برای ‌کاهش گازهای گلخانه‌ای به رشد اقتصادی این کشور ضربه نزند و امنیت انرژی را تضمین کند.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه یکم ژوئن / ۱۱ خرداد اعلام کرده بود که کشورش دیگر به پیمان اقلیمی پاریس متعهد نیست. این توافق مهم‌ترین پیمان محیط زیستی تاریخ بشری تاکنون و ثمره گفت‌وگوهای سیاسی بین چین و دولت باراک اوباما بود که ۱۹۶ کشور در سال ۲۰۱۵ در پایتخت فرانسه امضا کرده بودند.

به نظر ترامپ پیمان پاریس موجب خواهد شد که بیش از شش میلیون شغل در بخش صنعت و بیش از سه میلیون شغل بخش تولید  تا سال ۲۰۴۰ در آمریکا از بین برود. خروج از پیمان پاریس از جمله شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

از نتایج مهم توافقنامه اقلیمی دسامبر ۲۰۱۵ پاریس این بود که حدود ۲۰۰ کشور توافق کردند حد نصاب افزایش دمای زمین زیر دو درجه سانتیگراد (نسبت به مقطع ورود به عصر صنعتی شدن) در نظر گرفته شود و از تمام کشور‌ها خواسته بودند تلاش خود را برای محدود کردن دمای زمین تا یک و نیم درجه سانتیگراد انجام دهند.

خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس گازهای گلخانه‌ای را به میزان سه میلیارد تن در سال افزایش می‌دهد. گازهای گلخانه‌ای نقش مهمی در گرمایش زمین و ذوب شدن کوه‌های یخی و افزایش سطح دریاها ایفا می‌کنند.


پرونده ویژه

جدال با آخرالزمان زمین در غیاب آمریکا

Share