Share

کردهای شمال سوریه قصد دارند انتخاباتی برگزار کنند. دولت سوریه اما با برگزاری این انتخابات مخالف است. فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه از چنین انتخاباتی به عنوان «یک شوخی» یاد کرده و گفت که دولت بشار اسد اجازه نمی‌دهد یکپارچگی سوریه به خطر بیفتد.

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز و بی بی سی جهانی گفته است که دولت سوریه دیر یا زود حاکمیت خود را بر مناطق کردنشین شمال سوریه اعمال می‌کند.

کردستان سوریه یا «روژاوا» شمال خاوری، شمال و شمال باختری سوریه را دربرمی‌گیرد. بخشی از استان‌های حسکه، رقه و حلب تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد است.  این منطقه به سه واحد کانتون جزیره، کانتون کوبانی و کانتون عفرین تقسیم شده و به شکل خودمدیریتی اداره می‌شود.

نخستین بار در ۱۷ مارس ۲۰۱۶، کردهای سوریه به همراه نمایندگانی از نیروهای عرب، آشوری و ترکمن شمال سوریه، در کنفرانسی در رمیلان در کانتون جزیره تأسیس نظام فدرال را در شمال سوریه و در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک با عنوان فدراسیون شمال سوریه اعلام کردند.

معاون وزیر خارجه سوریه گفته است:

«گمان می‌کنیم در شمال سوریه شهروندانی هستند که تصور می‌کنند می‌توان سوریه را تجزیه کرد. آن‌ها که در این جهت گام برمی‌دارند، به خوبی می‌دانند که چه بهایی می‌بایست بپردازند.»

فیصل مقداد گفته است دیر یا زود دولت بشار اسد کنترل این مناطق را به دست می‌گیرد. معاون وزیر خارجه سوریه از جامعه جهانی خواسته به دولت اسد برای حفظ یکپارچگی سوریه کمک کند. او همچنین از ایالات متحده آمریکا خواسته دست از حمایت کردها در شمال سوریه بردارد.

یگان‌های مدافع خلق کرد و ارتش آزاد سوریه به رهبری آمریکا ائتلافی تشکیل داده‌اند و تلاش می‌کنند گروه دولت اسلامی (داعش) را از شهر رقه در شمال سوریه بیرون برانند. با پیشروی این نیروها در رقه، بحث آینده شمال سوریه نیز مجدداً مطرح شده است. مقامات کرد سوریه اعلام کرده‌اند که قصد جدایی از سوریه را ندارند اما در پی یک حکومت خودگردان فدرال در شمال سوریه‌اند.

Share