Share

گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) برای نخستین بار در افغانستان در یک عملیات تروریستی مشترک با هم در منطقه میرزااولنگ، ۵۲ غیرنظامی را به طور فجیعی به قتل رساندند.

حمله مشترک طالبان و داعش به شمال افغانستان

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل در شمال افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که گروه دولت اسلامی و داعش به طور مشترک به منطقه میرزااولنگ حمله کردند.

سخنگوی والی سرپل این ادعا را در میان آورده که بخشی از نیروهای طالبان در شمال افغانستان که تحت رهبری شیخ محمد غضنفر قرار دارند، از ولایت‌های غور، فاریاب، بادغیس و جوزجان یک‌جا جمع شدند و با گروه دولت اسلامی (داعش) بیعت کردند و سپس به اتفاق به منطقه میرزااولنگ حمله کردند.

به گفته ذبیح‌الله امانی مهاجمان وابسته به این دو گروه پس از ورود به این منطقه، غیرنظامیان را از خانه‌هایشان بیرون کشیدند، بعضی را سر بریدند، عده‌ای را از کوه‌ پرت کردند و عده‌ای دیگر را به گلوله بستند.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز گذشته حمله به منطقه میرزااولنگ را به عنوان «جنایت جنگی» محکوم کرد. در بیانیه رئیس جمهور افغانستان آمده است:

«این عمل وحشیانه به معنی نقض مستقیم حقوق بشر و مصداق یک جنایت جنگی‌ست.»

سخنگوی والی سرپل به خبرگزاری فرانسه گفته است از ۵۰ نفری که در حمله به میرزااولنگ کشته شدند، ۴۴ نفر آن‌ها غیرنظامی بودند.

برخی منابع خبری گزارش داده‌اند که عده‌ای از غیرنظامیان از ترس خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند و به مناطق همجوار گریخته‌اند. آ‌ن‌ها به مواد غذایی، لباس و سرپناه نیاز دارند.

یک مقام امنیتی افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که پیش از این سه بار پیش آمده که ستیزه‌جویان طالبان و گروه دولت اسلامی (داعش) با هم بر ضد نیروهای امنیتی افغانستان هم‌پیمان شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان حمله به میرزااولنگ را تأیید کرده اما گفته است که طالبان به تنهایی این حمله را انجام داده است.

طالبان اعلام کرده که در حمله به میرزااولنگ غیر نظامیان کشته نشده‌اند.

منطقه میرزااولنگ منطقه استراتژیکی است که تصرف آن راه را برای ورود به مرکز ولسوالی صیاد هموار می‌کند. میرزااولنگ با شهر سرپل حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از منابع امنیتی افغانستان مدعی شده که ایران از طالبان در حملات این گروه به ارتش افغانستان حمایت نظامی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نیویورک‌تایمز: همکاری نظامی ایران و طالبان در افغانستان

Share