Share

رضا شهابی، عضو هیات مدیره «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» در پی اعمال فشار دادستانی بر وثیقه‌گذار او، به ناگزیر به زندان رجایی شهر بازگشت اما پذیرش نشد. دادستانی برای بازگرداندن او به زندان قصد ضبط ملک وثیقه‌گذار را دارد و شهابی، روز سه شنبه هفدهم مرداد ماه برای جلوگیری از این جریان همراه با تعدادی از اعضای سندیکا و خانواده و دوستانش به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما پذیرش نشد.

رضا شهابی پس از اعتصاب غذا در بیمارستان

تلاش برای بازگرداندن رضا شهابی به زندان، در تداوم اعمال فشار و دستگیری دوباره چند تن دیگر از فعالان حوزه‌های مختلف اجتماعی در روزهای اخیر صورت می‌گیرد.

روز پنجم مرداد، اسماعیل عبدی، از فعالان کانون صنفی معلمان که در مرخصی به سر می‌برد از مقابل منزلش «ربوده» و بدون اطلاع خانواده به زندان بازگردانده شد.

محسن عمرانی، معلم بوشهری و فعال کانون صنفی معلمان هم در پی عدم تمدید مرخصی پزشکی‌اش به زندان بوشهر بازگشت. تعدادی دیگر از فعالان صنفی معلمان احضار و با قرار کفالت موقتا آزاد شده‌اند.

اعمال فشار بر وثیقه‌گذار جعفر عظیم‌زاده، از اتحادیه آزاد کارگران ایران برای بازگرداندن او به زندان ادامه دارد. ۷۰ کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه هم در پی اعتصاب در این واحد دستگیر یا احضار شده و با قید وثیقه به طور موقت آزاد شده‌اند.

رضا شهابی فعال صنفی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، خرداد سال ۱۳۸۹ حین کار به عنوان راننده اتوبوس و جا به جایی مسافران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به علت فعالیت‌های صنفی او را به شش سال حبس، پرداخت هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی محکوم کرد.

او زمانی طولانی در زندان انفرادی به سر برد و در اثر ضرب و شتم‌های مأموران امنیتی هنگام بازداشت و در طول دوران بازجویی به آسیب‌های نخاعی دچار شد.

شهابی چند بار در بیمارستان‌های تهران بستری شد. در سه مرحله دست به اعتصاب غذا زد و به علت وخامت جسمانی در اثر اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد و در دو مرحله از ناحیه گردن و کمر تحت عمل جراحی قرار گرفت و با تایید پزشکی قانونی به منظور بهبودی و درمان در بیرون از زندان، به مرخصی پزشکی اعزام شد.

اکنون دادستانی با این استدلال که سه ماه مرخصی رضا شهابی مورد تایید این نهاد نیست، دستور ضبط وثیقه را صادر کرده است.

سندیکای شرکت واحد با صدور اطلاعیه‌ای اعمال فشار بر وثیقه‌گذار رضا شهابی را برای بازگرداندن این عضو هیات مدیره سندیکا به زندان محکوم کرده است.

این سندیکا خواستار آزادی بی‌قید و شرط رضا شهابی، لغو احکام زندان ابراهیم مددی و داود رضوی، دو عضو دیگر هیات مدیره سندیکا و آزادی دیگر فعالان اجتماعی دربند شده است.


  • در همین زمینه

«تفهیم اتهام» و آزادی موقت ۵۳ کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه

«آموزش بین‌الملل» خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شد

Share