Share

علیرضا تاجیکی، نوجوانی که در ۱۵ سالگی به اتهام قتل دستگیر شده بود فردا پنج‌شنبه ۱۹ مرداد اعدام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی نوجوان چهارشنبه ۱۸ مرداد به سلول انفرادی منتقل شد تا سحرگاه پنج‌شنبه حکم اعدام او در زندان عادل‌آباد شیراز به‌اجرا در آید.

علیرضا تاجیکی که اکنون حدود ۲۰ سال سن دارد، در سال ۱۳۹۱ در شهرستان فسا، واقع در استان فارس به اتهام قتل نوجوان ۱۶ ساله‌ای به نام احسان نیساری دستگیر شد. او ۱۵ روز را در انفرادی و بدون امکان ارتباط با خانواده‌اش گذراند. پس از مدتی حکم اعدام تاجیکی در دادگاه جنایی استان فارس به اتهام قتل و تجاوز (لواط) صادر شد اما او هیچ‌کدام از اتهامات را قبول ندارد و می‌گوید که بارها مورد شکنجه قرار گرفته است.

خانواده علیرضا تاجیکی نیز تا‌کنون چند بار تقاضای اعاده دادرسی و بررسی دوباره پرونده او را داده‌اند، اما پاسخی به درخواست آن‌ها داده نشد.

تاجیکی پیش از این قرار بود در اردیبهشت و سپس مرداد ۹۵ اعدام شود که حکمش متوقف شد.

سازمان عفو بین‌الملل در دو بار قبلی با انتشار بیانیه‌هایی ضمن ابراز نگرانی از احتمال اجرای حکم اعدام تاجیکی، از دستگاه قضایی ایران خواسته بود تا روند اجرای حکم را متوقف کند.

نسرین ستوده، فعال مدنی و وکیل دادگستری که سال گذشته پیگیر پرونده علیرضا تاجیکی بود، خرداد ماه ۹۵ در صفحه فیس‌بوک خود درباره این پرونده نوشت که در این پرونده‌ نقاط ابهام بسیاری وجود دارد که صدور حکم اعدام را با شبهات زیادی مواجه می‌سازد، اما در بدترین فرض، علیرضا تاجیکی در زمان ارتکاب موارد اتهامی ۱۵ سال بیش‌تر نداشته است.

بر اساس پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، ایران متعهد است با تمام افراد زیر ۱۸ سال به عنوان کودک برخورد کند و تضمین کند که هرگز برای آن‌ها حکم اعدام صادر نمی‌شود و به حبس ابد محکوم نمی‌شوند.

عفو بین‌الملل بر اساس اطلاعات سازمان ملل می‌گوید دست‌کم ۱۶۰ مجرم نوجوان در ایران در صف اعدام هستند و عدد واقعی این افراد به دلیل پنهان‌کاری‌ها در ارائه اطلاعات احتمالا بیش‌تر از این‌هاست.

این سازمان معتقد است که ایران همچنان از معدود کشورهایی است که افراد را به‌خاطر جرمی که قبل از ۱۸ سالگی مرتکب شده‌اند، اعدام می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل درباره احتمال اعدام علیرضا تاجیکی

Share