Share

غلام‌حسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌های ایران گفت شکنجه در زندان‌های ایران «یکی از دروغ‌های شاخ‌دار» است.

غلام‌حسین اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر دلیل عدم وجود شکنجه در زندان‌های ایران را چنین بیان کرد: «شکنجه در زندان‌هایی انجام می‌شود که توسط پلیس اداره شده و دائمأ زندانی در حال بازجویی است ولی در ایران زندان‌ها توسط پلیس و قاضی اداره نشده و به صورت مستقل زیر مجموعه سازمان زندان‌ها و تحت نظارت قوه قضائیه است.»

اسماعیلی در مورد وجود زندان‌های مخفی در ایران نیز گفت: «هیچ‌گونه زندان و بازداشتگاه اعلام نشده‌ای در ایران که تحت پوشش سازمان زندان‌ها باشد وجود ندارد.»

رئیس سازمان زندان‌های ایران درباره اعتصاب غذای برخی از زندانیان اظهار داشت: «جریان اعتصاب غذا بیش از آن‌که واقعی باشد امری تبلیغاتی است و افرادی به‌دنبال بهره‌برداری از این جریان هستند.»

وی افزود: «در بسیاری از موارد زندانی نه اعتصاب کرده و نه قصد اعتصاب غذا دارد از بیرون زندان برایش اعتصاب غذا می‌سازند و رسانه‌های بیگانه آن را در بوق‌وکرنا می‌کنند. ما در درون زندان اعتصاب غذا به آن صورت که رسانه‌های بیگانه می‌گویند نداریم.»

غلام‌حسین اسماعیلی: ما در درون زندان اعتصاب غذا به آن صورت که رسانه‌های بیگانه می‌گویند نداریم

با این حال غلام‌حسین اسماعیلی قبول کرد که «گاهی زندانی در هنگام تقسیم غذا اذعان می‌کند که در اعتصاب است» اما در ادامه گفت: «گاهی هم عملأ از دریافت غذای خود امتناع می‌کند که البته هر امتناعی دلیل بر اعتصاب نیست چون ممکن است روزه باشد یا بیمار باشد یا خودش خوراکی مورد نظر را از فروشگاه زندان تأمین کرده باشد.»

رئیس سازمان زندان‌های ایران در حالی این سخنان را بیان می‌کند که بارها زندانیان سیاسی ایران از «شکنجه» و «آزار و اذیت» در زندان‌ها خبر داده‌اند و دست‌کم در طول دو سال اخیر چندین بار این زندانیان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در یکی از آخرین نمونه‌ها جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، روز گذشته، ۱۶ مرداد در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار سفر وی به ایران برای رسیدگی به فشارهای موجود بر زندانیان و خانواده‌های ‌آنان شدند.

اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز ۲۶ زندانی سیاسی ایران در نامه‌‌ای به ریاست «هیأت نظارت مرکزی بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی‌های مشروط و حفظ حقوق شهروندی» از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران به‌خاطر «شکنجه و نقض حقوق شهروندی خود» شکایت کرد‌ند.

پیش از آن در سال گذشته نیز چندین زندانی سیاسی از جمله عبدالله مؤمنی و حمزه کرمی طی نامه‌هایی از «شکنجه»هایی که در زندان بر آن‌ها رفته بود نوشتند. همچنین سال گذشته ۲۵ زندانی سیاسی نیز در همین رابطه بیانیه‌ای را منتشر کرده بودند.

از سوی دیگر دست‌کم در دو سال اخیر چندین بار زندانیان سیاسی ایران چه به شکل جمعی و چه فردی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

آخرین نمونه آن اعتصاب غذای ۱۲ زندانی سیاسی در اعتراض به درگذشت هدی صابر، زندانی سیاسی اعتصاب غذا کرده و مرگ هاله سحابی در جریان حمله مأموران دولتی به مراسم دفن پدرش، عزت‌الله سحابی، بود که در خردادماه سال جاری صورت گرفت.

هدی‌صابر، روزنامه‌نگار زندانی که در روز ١٢ مردادماه ١٣٨٩ بازداشت شده بود، از تاریخ ١٢ خرداد در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود که پس از ۱۰ روز اعتصاب در بیمارستان مدرس تهران درگذشت. پزشکان متخصص علت مرگ وی را ناشی از عوارض اعتصاب غذا دانستند.

در حالی که زندانیان دیگر این خبر را تأیید نموده و اعلام کردند هدی صابر در بهداری زندان اوین مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بود مسئولان زندان اوین اعتصاب غذای وی را انکار کردند.

نسرین ستوده، وکیل زندانی، بهاره هدایت و مهدیه گلرو، فعالان دانشجویی زندانی و چند زندانی سیاسی دیگر نیز در طول سال گذشته چند بار دست به اعتصاب غذا زده بودند.
 

Share