Share

گلوبال تایمز، روزنامه دولتی چین که بیانگر نظر رسمی رهبری چین در موضوعات سیاسی‌ست، جمعه، ۱۱ اوت نوشته است که چنانچه کره شمالی به پایگاه نظامی آمریکا در جزیره گوام حمله موشکی کند، چین در این درگیری بی‌طرف می‌ماند: هشداری به رهبر کره شمالی.

تظاهرات ضد آمریکایی در پیونگ‌یانگ. در پیش‌زمینه پرچم جمهوری خلق چین (عکس» آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در واکنش تهدید کره شمالی به حمله موشکی به گوام گفت که شاید اصطلاح «خشم و آتش» به قدر کافی «محکم و مقتدرانه» نبوده. به گفته رئیس جمهور آمریکا، کره شمالی می‌بایست «سراپا مضطرب» شود اگر به آمریکا و منافعش خدشه‌ای وارد کند. ترامپ همچنین خاطرنشان کرده که ارتش آمریکا پشت او ایستاده است.

چین به عنوان مهم‌ترین متحد و شریک کره شمالی، طرفین درگیری را به آرامش دعوت کرده است. پکن از آزمایش‌های مکرر کره شمالی و تهدیدات پیونگ‌یانگ نسبت به کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا خشنود نیست. گلوبال تایمز، رسانه رسمی جمهوری خلق چین در سرمقاله جمعه ۱۱ اوت خود نوشته است:

«اگر کره شمالی پیشدستی کند و پایگاه آمریکا در گوام را مورد حمله موشکی قرار دهد و آمریکا در پی تلافی‌جویی برآید، چین در این درگیری اعلام بی‌طرفی می‌کند. اما اگر ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی قصد داشته باشند حکومت پیونگ‌یانگ را ساقط کنند و ساختار سیاسی شبه‌جزیره کره را تغییر دهند، آنگاه چین وارد عمل می‌شود و مانع از تحقق این برنامه می‌گردد.»

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داده که تا اواسط هفته آینده ارتش کره شمالی طرح حمله موشکی به گوام را آماده می‌کند. ترامپ در نیوجرزی – محل استراحتش – در جمع خبرنگاران گفته است:«بگذارید ببینیم با گوام چه می‌کند. آنگاه خواهد دید که چه بر سر کره شمالی می‌آید.»

ایالات متحده آمریکا ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز در کره جنوبی مستقر کرده. در ژاپن هم ۵۴ هزار نیروی ارتش آمریکا مستقر شده‌اند. مقامات دفاعی کره جنوبی اعلام کرده‌اند که بمب‌ افکن‌های آمریکایی اوایل این هفته در آسمان کره جنوبی تمرین نظامی کرده‌اند.

نماینده روسیه در سازمان ملل واشنگتن را به آرامش و خویشتنداری دعوت کرده و گفته است مسکو با رهبری کره شمالی تماس‌هایش را حفظ کرده و اگر لازم باشد می‌تواند برای آغاز مذاکرات پادرمیانی کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از زبان خصمانه‌ طرفین درگیری عمیقاً اظهار نگرانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

پیونگ‌یانگ: طرح حمله موشکی به گوام به زودی آماده می‌شود

Share