Share

مقام‌های کویتی ۱۲ متهم به جاسوسی برای ایران و حزب‌الله لبنان را که غیاباً محاکمه و مجرم شناخته شده بودند، دستگیر کرد.

کویت دیپلمات‌های ایران را به جاسوسی متهم کرده

وزارت داخله کویت شنبه، ۱۲ اوت در بیانیه‌ای اعلام کرد که «سرویس‌های امنیتی در مناطق مختلف ۱۲ تن را که در پرونده موسوم به گروه عبدلی غیاباً محکوم شده بودند، دستگیر کرده است.»

بر اساس این بیانیه، دو متهم دیگر هنوز فراری هستند. یکی از این متهمان احتمالاً یک شهروند ایرانی است که غیاباً ابتدا به اعدام محکوم شد. حکم او بعدتر به حبس ابد تقلیل یافت.گروه عبدلی: متهمان ایران نبودند؟

کویت در مجموع ۲۵ تن از شهروندان شیعه خود به همراه یک شهروند ایران به نام عبدالرضا دهقانی را به اتهام جاسوسی برای ایران و حزب‌الله لبنان محکوم کرده است.

این افراد پس از کشف شمار قابل توجهی اسلحه و مواد منفجره در قطعه زمینی زراعی به نام «عبدلی» در خاک کویت و در نزدیکی عراق به محاکمه کشیده شدند. این انبار مهمات به گفته بازپرسان کویتی به گروهی از شیعیان مخالف تحت حمایت ایران و حزب‌الله موسوم به «گروه عبدلی» تعلق داشت.

دولت کویت این افراد را متهم کرده بود که برای سپاه پاسداران از پایگاه‌های کویتی و آمریکایی در خاک کویت اطلاعات جمع‌آوری می‌کردند. اتهامی که ایران آن را رد کرده است. متهمان اعتراف کرده‌ بودند که پایگاه‌های آمریکایی و کویتی را زیر نظر داشته و عکس‌های آن را برای سپاه پاسداران می‌فرستادند، اما در دادگاه اتهامات خود را قبول نکردند و گفتند زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

در ۲۰ ژوئیه امسال، کویت دفترهای رایزنی نظامی و فرهنگی سفارت ایران را تعطیل و ۱۵ دیپلمات ایران را به بهانه «جاسوسی و ترور» از کشور خود اخراج کرد.در ادامه، کویت در نامه‌ای به دولت لبنان، از حزب الله به خاطر سازماندهی تروریستی شیعیان در خاک این کشور شکایت کرد.

بیانیه وزارت داخله کویت به محل دقیق دستگیری‌ها اشاره نمی‌کند، اما ظاهراً این دستگیری‌ها داخل کویت صورت گرفته. کویت پیشتر ادعا کرده بود که ۱۴ متهم فراری پرونده گروه عبدلی به ایران گریخته‌اند.


Share