Share

نشت گاز سمی کلر در اطراف رودخانه دز شهرستان دزفول بیش از ۳۳۰ تن از ساکنان آن را روانه بیمارستان کرد.

از تصاویر منتشرشده از مصدومان حادثه دزفول

حسن نوری، معاون فنی اورژانس ایران یکشنبه ۲۲ مرداد به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که بر اثر نشت گاز از سه کپسول ۱۰۰۰ کیلوگرمی گاز کلر در دزفول دست‌کم ۳۳۰ تن مسموم شده‌اند.

شدت حادثه به حدی بوده است که بیمارستان‌های اهواز، اندیمشک و دزفول به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و ارتش برای کمک به صحنه وارد شده است.

علت این حادثه هنوز مشخص نیست. در گزارش‌های ابتدایی، رضا رفیعی، مدیر روابط عمومی اورژانس خوزستان علت نشر گاز کلر در منطقه «کاشفیه» دزفول را «انفجار کپسول گاز کلر» خواند.

به گفته رفیعی، «در حادثه انفجار کپسول گاز کلر که شنبه، شامگاه ۲۱ مردادماه در جاده ساحلی دزفول پارک دولت مجاور تصفیه‌خانه سازمان آب و برق رخ داده است، بیش از ۵۰ نفر دچار مسمومیت شده‌اند.» آمار مصدومان پس از آن به شدت افزایش یافت.

اما پس از آن حبیب آصفی، معاون استاندار خوزستان یکشنبه توضیحات دیگری ارائه کرد. به گفته او، « شیر یک کپسول حدود ۷۰۰ کیلویی گاز کلر ظاهرا به علت فرسودگی یا دستکاری انسانی مثلا یک فرد سارق، دچار مشکل و نشتی شد که مسمومیت تعدادی از شهروندان را به دنبال داشت.»

آصفی از مهار نشت گاز در ۱:۳۰ بامداد یکشنبه خبر داد و محل دقیق آن را «انبار شرکت آبیاری قدیم دزفول در محدوده پل سوم دزفول» عنوان کرد.

او گفته بود که مصدومان حادثه آسیب جدی ندیده‌اند و احتمالاً همگی یکشنبه مرخص خواهند شد.

اما اکنون حسن نوری از بستری‌شدن برخی مصدومان در بخش مراقبت‌های ویژه و برخی دیگر در بخش‌های جراحی، داخلی و غیره خبر داده است.

کلر گازی با رنگ سبز مایل به زرد با بویی شدید است. از کلر عموماً برای گندزدایی و تصفیه آب استفاده می‌شود. این گاز در تولید سلاح‌های شیمیایی همچون گاز خردل نیز به کار برده شده است.

Share