Share

ایران در حال مذاکره با ایرباس برای خرید ۴۸ بالگرد غیرنظامی است.

یک بالگرد امدادرسان متعلق به صلیب سرخ

اصغر فخریه‌کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی شنبه، ۲۱ مرداد گفت که وزارتخانه بهداشت در حال برنامه‌ریزی برای سفارش ۴۵ بالگرد اورژانس برای خدمات پزشکی فوری است. به گفته او، سازمان بنادر و کشتی‌رانی نیز خواهان خرید سه بالگرد جستجو و نجات است.

وزارت راه و شهرسازی مذاکرات این خریدها را پیش می‌برد.

ایران پس از دستیابی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های گروه ۱+۵ و رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه‌ هسته‌ای، بیش از ۲۰۰ هواپیما خریداری کرده‌است: ۱۰۰ فروند از ایرباس، ۸۰ فروند از بوئینگ و ۲۰ فروند از ای‌تی‌آر.

ایرباس در ژوئن نیز از فروش ۷۳ فروند هواپیمای دیگر به دو شرکت هواپیمایی ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، اجرای این قراردادها به دلیل قطعی‌نبودن شیوه پرداخت و تأمین مالی آنها با مشکلاتی مواجه است.مخالفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با برجام نیز می‌تواند در آینده مشکلات بیشتری برای این قراردادها به وجود آورد.

یک سخنگوی ایرباس درباره مذاکرات جدید بر سر خرید بالگردها به رویترز گفته است که «درباره مذاکراتی که ممکن است با خریداران بالقوه داشته باشیم، اطلاع‌رسانی نمی‌کنیم.»

اما فخریه‌کاشان گفته است که دولت ایران در تلاش برای گنجاندن معامله خرید ۴۸ بالگرد در معامله خرید ۱۰۰ هواپیما است.

محافظه‌کاران تندرو مخالف دولت در ایران موسوم به «دلواپسان» پس از امضای قرارداد خرید هواپیما به ویژه با شرکت آمریکایی بوئینگ به انتقاد از آن پرداختند و آن را «حیف‌و‌میل بیت‌المال» خواندند. دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری بر نوسازی ناوگان هوایی ایران تأکید دارد.


در همین زمینه

Share