Share

مقتدی صدر، روحانی پر نفوذ شیعه عراق در ادامه تقویت روابط خود با حکومت‌های سنی مذهب خاورمیانه، یکشنبه ۲۳ مرداد راهی امارات متحده عربی می‌شود.

مقتدی صدر نزدیک به دو هفته پیش نیز به عربستان سعودی سفر کرده بود

به گزارش رویترز، این دومین سفر سیاسی مقتدی صدر در یک ماه گذشته است. این روحانی شیعه ۹ مرداد امسال نیز در سفری ناگهانی به عربستان با محمد سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان و گروهی از مقامات بلندپایه سعودی دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

از مقتدی صدر به عنوان شخصیتی نام برده می‌شود که رهبری بخش بزرگی از فرودستان شهری عراق در دست دارد.

بنابر بیانیه‌ای که در وب‌سایت این مرجع شیعه منتشر شده، دولت امارات هواپیمای ویژه‌ای را برای این سفر در اختیار او قرار خواهد داد.

چند ماه پیش، صدر به عنوان نخستین شخصیت بلندپایه مذهبی شیعه از اسد خواسته بود تا برای جلوگیری از خونریزی‌های بیشتر از ریاست‌جمهوری سوریه کناره‌گیری کند.

او از معدود روحانیون بلند پایه شیعه است که با فاصله گرفتن از ایران به رقیب منطقه‌ای آن کشور یعنی عربستان سعودی نزدیک شده.

مقتدی صدر، شناخته‌شده‌ترین روحانی شیعه بازمانده از خانواده صدر است. او در دوران اشغال عراق از سوی ارتش آمریکا با گروه شبه‌نظامی شیعه خود به نام «جیش المهدی» علیه نیروهای ایالات متحده دست به حمله می‌زد.

دفتر صدر پس از سفر او به ریاض در بیانیه اعلام کرده بود که در دیدار این روحانی شیعه با محمد بن سلمان، آنها برای سرمایه‌گذاری‌های احتمالی عربستان در بخش‌های شیعه‌نشین جنوب عراق و همچنین گشایش کنسولگری این کشور در شهر نجف به توافق رسیده‌اند.

علاوه بر این، مقتدی صدرگفته بود که عربستان سعودی تصمیم دارد ۱۰ میلیون دلار به دولت عراق کمک کند. هدف از اهدای این پول کمک به آورگان عراقی عنوان شده است.

دو ماه پیش، ژوئن ۲۰۱۷ دولت بغداد و ریاض اعلام کردند برای ترمیم روابط همسایگان عرب در منطقه، قصد دارند یک شورای ارتقای روابط راه بیندازند.

سفارت عربستان در بغداد در دسامبر ۲۰۱۵ و پس از ۲۵ سال بازگشایی شده است.


در همین زمینه

پیامدهای نزدیکی مقتدی صدر به ریاض

Share