Share

وضع جسمی قاسم شعله‌سعدی، نماینده پیشین مجلس ایران که در زندان به‌سر می‌برد، «وخیم» گزارش شده است.

به گزارش تارنمای کلمه، پزشکان زندان اوین نست به سلامتی شعله‌سعدی هشدار داده‌اند و اعلام کرده‌اند وی در شرایطی نیست که بتواند «تحمل کیفر» کند.

بنا به این گزارش تاکنون به وضع این زندانی از سوی مقامات زندان رسیدگی نشده است.

کلمه افزوده: «این زندانی برای درمان به بیمارستانی خارج از زندان هم منتقل نشده و تاکنون نیز مسوولان با مرخصی درمانی و اغلب اوقات با ملاقات حضوری او با خانواده نیز جلوگیری کرده‌اند.»

قاسم شعله‌سعدی، استاد دانشگاه تهران و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم، یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ در راه بازگشت از شیراز، در فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

پزشکان زندان اوین نست به سلامتی شعله‌سعدی هشدار داده‌اند و اعلام کرده‌اند وی در شرایطی نیست که بتواند «تحمل کیفر» کند

وی در سال ۱۳۸۱ طی نامه‌ای سرگشاده، شدیداً از عملکرد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده بود. شعله‌سعدی پس از انتشار این نامه بازداشت و پس از ۳۶ روز آزاد شد. 

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از این نامه نوشته بود: «مجلس اصلاحات (مجلس ششم) را به منفعل‌ترین شکل ممکن درآوردید و علاوه بر موانع متعدد بر سر راه قانون‌گذاری آن و نفی مصونیت پارلمانی و تعقیب و محکومیت و بازداشت بعضی از نمایندگان، به صراحت تهدید کردید که در مقابل رئیس‌جمهور (محمد خاتمی) و نمایندگان مجلس می‌ایستید. مگر رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس با رأی مستقیم اکثریت قاطع مردم ایران انتخاب نشده‌اند؟ مگر آن‌ها تبلور ملت ایران نیستند؟ و مگر مقابله با آن‌ها مقابله با ملت بزرگ ایران تلقی نمی‌شود؟ آیا شما در مقابل ملت عظیم‌الشأن ایران می‌ایستید؟ این است سزای ملتی که بیش از ۲۳ سال سنگر جهاد و تحمل را رها نکرده است؟ این است معنی مردم‌سالاری دینی؟ این است معنی آزادی در شعار محوری استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی؟»

وی در پایان این نامه از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته بود تا به جای «واکنش ناشی از توهم توطئه»، کلامش را «منصفانه» بررسی کند و نسبت به هر مقدارش که «حق» است، «تسلیم» شود.

شعله‌سعدی در سال ۱۳۸۸ برای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیز کاندیدا شد اما شورای نگهبان «صلاحیت» وی را رد کرد.

 

Share