Share

پس از آزادسازی منطقه میرزا اولنگ افغانستان از دست طالبان و داعش، مقام‌های این کشور از کشف گورهای جمعی با جنازه‌های بیش از ۴۰ نفر خبر دادند. داعش مسئولیت این جنایات را برعهده گرفت اما گروه طالبان گفته که در این کشتار دست نداشته است.

کشف سه گور جمعی با بیش از ۴۰ جنازه در منطقه میرزا اولنگ افغانستان

کشف سه گور جمعی با بیش از ۴۰ جنازه در منطقه میرزا اولنگ افغانستان

ذبیح‌الله امینی، سخنگوی شورای فرمانداری ولایت سرپل، واقع در شمال افغانستان که میرزا اولنگ در آن قرار دارد، سه‌شنبه ۱۵ اوت / ۲۴ مرداد به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما تا کنون سه گور جمعی در این روستا کشف کرده‌ایم که شامل بقایای ۴۲ نفر، از جمله سه کودک، می‌شود که سر برخی از آن‌ها بریده شده است.»

امینی افزود: «هویت بیشتر این افراد شناسایی شده و اغلب آن‌ها غیرنظامی هستند هر چند که ممکن است در میان آن‌ها تعداد کمی از افراد نیروی انتظامی نیز باشند.»

این منطقه پس از چندین روز درگیری‌های نظامی فشرده که در آن دست‌کم ۵۰ نفر از اعضای گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) کشته شدند، آزاد شد.

نصرت‌الله جمشیدی، سخنگوی ارتش افغانستان پیش از این گفته بود: «نیروهای ما کنترل کامل منطقه را در دست گرفته‌اند و در حال خنثی‌سازی مین‌های کارگذاری‌شده توسط طالبان هستند.»

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز گفته که بعد از ظهر دوشنبه ۱۴ اوت / ۲۳ مرداد «طالبان از این روستا بیرون رانده شدند». وزیری بدون آن‌که از شمار کشته‌شدگان نیروهای ارتش افغانستان چیزی بگوید از «تلفات سنگین» شورشیان خبر داد.

مسئولان دولت افغانستان و ساکنان میرزا اولنگ می‌گویند، طالبان و داعش در تاریخ ۵ اوت / ۱۴ مرداد در یک عملیات تروریستی مشترک با هم در منطقه میرزا اولنگ، ۵۴ غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان را به‌شکل فجیعی به قتل رساندند.

شامگاه دوشنبه داعش در بیانیه‌ای مسئولیت قتل ۵۴ غیرنظامی را برعهده گرفت. این در حالی است که گروه طالبان اعلام کرده که تنها دست به اشغال روستا زده‌ و در قتل غیرنظامیان نقشی نداشته است.

میرزا اولنگ منطقه‌ای شیعه‌نشین است و قربانیان نیز شیعه بودند.

بازماندگان این رویداد از قتل عام وحشتناک شهادت داده‌اند که چگونه شورشیان خانه به خانه برای کشتن ساکنان روستا یورش می‌بردند.

شورشیان همچنین گروگان‌هایی گرفتند اما با میانجیگری مقامات محلی و ریش‌سفیدان منطقه ۲۳۵ نفر از آن‌ها آزاد شدند.

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند از سال ۲۰۱۵ که داعش در این کشور ظهور کرد، طالبان به‌طور منظم با این گروه درگیر شده اما دو گروه بعضی مواقع برای حمله به نیروهای امنیتی متحد شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آغاز عملیات نظامی علیه طالبان در میرزا اولنگ

حمله مشترک طالبان و داعش به شمال افغانستان

Share