Share

وزیر کشور اسرائیل با ساخت هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در منطقه شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) موافقت کرد.

به گزارش رویترز، الی ییشای، وزیر کشور اسرائیل امروز پنج‌شنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) به‌شکل رسمی خبر ساخت هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در منطقه شرق بیت‌المقدس را اعلام کرد.

الی ییشای، وزیر کشور در دولت راست‌گرای اسرائیل، خود عضو بلندپایه حزب افراطی مذهبی «شاس» و معتقد به تداوم ساخت واحدهای مسکونی در شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن است.

طرح شهرک‌سازی اسرائیل در سال گذشته به تنش‌های دیپلماتیک میان آمریکا و اسرائیل منجر گردید و در ادامه می‌تواند بر تلاش‌های واشنگتن برای متقاعد ساختن فلسطینی‌ها در رابطه با به‌رسمین شناختن دولت مستقل فلسطینی در نشست عمومی سازمان ملل، تأثیر بگذارد.

نشست عمومی سازمان ملل متحد در ماه آینده در نیویورک برگزار خواهد شد و نمایندگان فلسطین در نظر دارند تا موضوع رسمیت بخشیدن به دولت مستقل فلسطین در این اجلاس را قطعی کنند؛ امری که اسرائیل و آمریکا با آن مخالف‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در تلاش برای کاهش تنش‌های دیپلماتیک با هم‌پیمانان خود تنها تأسف خود را ابراز داشت اما از توقف ساخت واحدهای مسکونی چیزی نگفت

نبیل ابوردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین از آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها خواست از روند صلح در خاورمیانه پشتیبانی کنند و به دولت اسرائیل فشار وارد سازند تا شهرک‌سازی‌های خود را متوقف سازد.

در پی تصویب طرح‌ ساخت واحدهای مسکونی جدید در شرق بیت‌المقدس، اتحادیه اروپا ضمن ابراز «تأسف عمیق» خود از این تصمیم آن را به زیان تلاش‌ها در راه صلح خاورمیانه دانست.

در ماه مارس گذشته زمانی که جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا از بیت‌المقدس دیدار می‌کرد دولت اسرائیل نخستین توافق خود با ساخت هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در محله رمات شلومو، در بخش شرقی بیت‌المقدس را اعلام کرد.

این منطقه پس از جنگ شش روزه اسرائیل و کشورهای عربی در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمده است.

اقدام تازه دولت اسرائیل با واکنش شدید آمریکا روبه‌رو شده است و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا آن را «توهینی به ایالات متحده» عنوان کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در تلاش برای کاهش تنش‌های دیپلماتیک با هم‌پیمانان خود تنها تأسف خود را ابراز داشت اما از توقف ساخت واحدهای مسکونی چیزی نگفت.

«صلح اکنون»، نهاد اسرائیلی مخالف شهرک‌سازی‌های دولت اسرائیل، در بیانیه‌ای دولت این کشور را متهم ساخت که «به روشی بی‌شرمانه در نظر دارد بحران مسکن در اسرائیل با ساخت شهرک‌ها حل کند.»

اسرائیل در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ به مدت ۱۰ ماه شهرک‌سازی‌های خود در کرانه باختری رود اردن را متوقف کرد اما پس از پایان این مدت، با وجود درخواست آمریکا مبنی تمدید این مدت، در حالی که دور جدید مذاکرات صلح خاورمیانه تازه آغاز شده بود، شهرک‌سازی‌های خود را از سر گرفت.

از سرگیری شهرک‌سازی‌ها مهم‌ترین عامل ناکامی دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه بود چرا که رهبران فلسطین اعلام کرده بودند که در صورت ادامه این روند به مذاکرات ادامه نخواهند داد.

فلسطینی‌ها در نظر دارند شرق بیت‌المقدس را به پایتخت دولت آینده خود تبدیل کنند.

نزدیک به ۵۰۰ هزار یهودی و دو و نیم میلیون فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و شرق بیت‌المقدس زندگی می‌کنند.
 

Share