Share

مهدی کروبی، از رهبران محصور جنبش سبز سحرگاه چهارشنبه، کمی پس از انجام عمل قلب در اعتراض به حصر خانگی دست به اعتصاب غذای خشک زد. او شبانه بر اثر این اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شده است.

حامیان حسن روحانی در فضای مجازی خواستار عمل او به وعده انتخاباتی رفع حصر شده‌اند

محمد کروبی، فرزند مهدی کروبی پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد در توئیتر خود از انتقال پدرش به بیمارستان خبر داد. حزب اعتماد ملی نیز این خبر را تأیید کرد.

مهدی کروبی همراه با فاطمه کروبی، همسر خود در بیمارستان قلب شهید رجایی حضور دارد.

او که از بهمن ۱۳۸۹ همراه با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، دیگر رهبران جنبش سبز در حصر به سر می‌برد، چهارشنبه ۲۵ مرداد بعد از نماز صبح اعتصاب غذای خشک نامحدود خود را آغاز کرده است.

فاطمه کروبی خواسته‌های همسرش را چنین صورت‌بندی کرده است: «ابتدا خروج مأموران امنیتی از منزل… و دوم، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه‌ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند.»ویدا ربانی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در توئیتر خود به نقل از فاطمه کروبی در بیمارستان رجایی نوشته که «در گذشته هم افرادی چون مصدق،امام،منتظری و..درحصر بودند،اما مامور داخل خانه آنها نبودند،این زندگی جهنمیست.»

به ادعای توئیت‌های برخی دیگر از فعالان مدنی نیز فاطمه کروبی از همسرش در بیمارستان این جملات را نقل کرده است: «من در برابر عظمت مردم ایران شرمنده ام».

فعالان مدنی و اجتماعی در توئیتر با هشتگ‌های #کروبی و #فرزند_احمد به حمایت از مهدی کروبی برخاسته اند. برخی از آنها در حمایت از او دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همچنین عده‌ای از فعالان پیش از انتقال کروبی به بیمارستان از تجمع در برابر خانه‌اش در جمعه پیش رو خبر داده‌بودند.

بسیاری از توئیت‌ها حسن روحانی، رئیس‌جمهوری را به عمل به وعده انتخاباتی‌اش مبنی بر رفع حصر فراخوانده‌اند. برخی دیگر از فعالان نیز در حال بازنشر شماره تلفن نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هستند تا دیگر شهروندان برای پیگیری وضعیت اعتصاب کروبی آنان را تحت فشار بگذارند.

مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی کابینه دوازدهم اختصاص داشت، از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری خواست تا به اعتصاب کروبی و خواسته او برای خروج مأموران امنیتی از منزل رسیدگی کند.

الیاس حضرتی، دیگر نماینده اصلاح‌طلب نیز در توئیتر خود مدعی شد که با برخی مسئولان حکومتی در این‌باره صحبت کرده و از حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت خواسته که «به ایشان سری بزنند.»

ناهید خداکرمی، نماینده اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نیز در توئیتی نوشت: «اعتصاب غذا و کم‌آبی برای بیماری قلبی بسیار خطرناک است، رسیدگی فوری به تقاضای کروبی را خواستاریم»

مهدی کروبی از دوم تا ۱۹ مرداد به دلیل شمار پایین ضربان قلب در بیمارستان بستری بود و نهایتاً پزشکان برای رساندن ضربان به ۶۰ در قلب او باتری گذاشتند.


Share