Share

جامعه جهانی بهائی می‌گوید انتقال ۱۵ زندانی بهائی در زندان رجایی‌شهر به‌همراه زندانیان سیاسی و عقیدتی به بخش جدید این زندان شرایط آن‌ها را نامساعدتر کرده است.

جامعه جهانی بهائی در بیانیه‌ای اعلام کرد در روز هشتم مرداد ۱۵ زندانی بهائی در زندان رجایی‌شهر کرج نیز توسط مسئولان به بخش نوسازتر زندان منتقل شدند که تجهیزات امنیتی بیشتری دارد از جمله این که حتی در حمام و دست‌شویی‌های آن دوربین‌ مداربسته و میکروفون نصب شده است.

بنا به این بیانیه، انتقال این زندانیان بدون اطلاع قبلی صورت گرفت و زندانیان اجازه نیافتند وسایل شخصی خود حتی موارد ضروری مانند دارو و لباس‌ را همراه خود ببرند.

پیش از این  خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش داده بود که صبح روز هشتم مردادماه با حضور پرشمار گارد زندان رجایی‌شهر، حدود ۵۳ زندانی سیاسی – امنیتی محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی‌شهر کرج به دستور ریاست سازمان زندان‌های کشور به سالن شماره ۱۰ منتقل شدند. این سالن پیش‌تر محل نگهداری جمعی از زندانیان اهل سنت بود که سال گذشته به‌شکل دسته جمعی در این زندان اعدام شدند. با دستور و نظارت نهادهای امنیتی سالن شماره ۱۰ بازسازی شد و توسعه یافت؛ درب‌ها جوش داده شدند، دوربین‌های مداربسته که گفته می‌شود شمار آن‌ها ۴۰ دوربین است به هر اتاق و حمام‌ و سرویس‌های بهداشتی نصب شدند و تمام منافذ بند مانند پنجره‌ها جوشکاری و پوشانده شدند، و احتمالاً تعداد زیادی دستگاه‌ شنود نیز تعبیه شدند.

این سالن همچنین فاقد امکان تهویه هواست و به دلیل عدم اجازه انتقال دستگاه‌های تصفیه آبی که زندانیان سیاسی با هزینه خود تهیه کرده بودند و لوازم شخصی محسوب می‌شد، زندانیان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم شدند.

به‌گفته جامعه جهانی بهائی، بلافاصله پس از انتقال زندانیان، ملاقات خانواده‌های آن‌ها قطع شد و خبرهای شرایط وخیم زندانیان که برخی از آن‌ها از بیماری‌های جدی رنج می‌برند ایجاد نگرانی کرده است.

دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو وقایع اخیر زندان رجایی‌شهر را «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت: «این بهائیان نه تنها به‌طرزی ناعادلانه به دلیل باورهایشان زندانی هستند بلکه هم‌اکنون با فشار مضاعف و رفتار نامناسبی مواجه‌اند که هیچ توجیهی ندارد و حتی با خود قانون ایران نیز در تضاد است.»

بر اساس قانون، زندانیان می‌توانند از بخشی به بخش دیگر زندان منتقل شوند ولی این اقدام باید با اطلاع قبلی صورت گیرد. انتقال زندانیان به‌طور معمول با هدف بهبود شرایط آن‌ها انجام می‌شود.

هرانا گفته بود که وضعیت این سالن چنان است که در بدو ورود زندانیان دست به اعتراض زدند. ۱۲ زندانی اعتصاب غذا کردند و شش زندانی معترض به سلول‌های انفرادی منتقل شدند. حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیانی، ابوالقاسم فولادوند و جعفر اقدامی، از جمله زندانیانی هستند که در سلول‌های انفرادی دست به اعتصاب زدند.

دیان علائی افزوده است: «از مسئولان مربوط می‌خواهیم هر چه سریع‌تر به این مسئله رسیدگی کنند و به این‌گونه رفتار خشونت‌آمیز پایان دهند و سطح قابل ‌قبولی از زندگی در زندان را تضمین نمایند.»

جامعه جهانی بهائی می‌گوید در حال حاضر حدود ۹۵ بهائی در ایران زندانی هستند که همگی آن‌ها تنها به دلیل اعتقادات دینی خود دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

اعتراض زندانیان سیاسی به محدودیت‌های شدید در زندان رجایی‌شهر

 

 

Share