Share

سازمان سیا دو ماه قبل از حمله به شهر ساحلی کمبرلیز به پلیس اسپانیا هشدار داده بود که ممکن است گروه دولت اسلامی داعش به این شهر ساحلی و به ویژه به بلوار «رامبلا» که محل آمد و شد هزاران گردشگر است، حمله کند.

پلیس خیابان‌های کمبرلیز را در جستجوی تروریست‌ها مسدود کرده بود

رسانه‌های اسپانیا به نقل از مقامات امنیتی گزارش داده‌اند که سازمان سیا پیش از این هشدار داده بود که بعد از پاریس، برلین و لندن، بارسلون هدف بعدی تروریست‌های داعش است.

بعد از ظهر پنج‌شنبه ۱۷ اوت یک ون در شهر بارسلون، در بلوار پرآمد و شد «رامبلا» به روی جمعیت راند. در این حادثه تروریستی که ساعتی بعد گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را به عهده گرفت، دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۸۸ نفر مجروح شدند.  در میان قربانیان این حادثه شهروندان ۲۴ کشور جهان حضور دارند.

چند ساعت بعد از حمله تروریستی به «رامبلا»، پلیس اسپانیا اعلام کرد که در صد کیلومتری جنوب اسپانیا، در کمبرلیز، در درگیری با پلیس پنج نفر که به کمربند انتحاری مجهز بودند کشته شدند. در این عملیات هفت نفر مجروح شدند. یکی از مجروح‌شدگان پلیس است.

پلیس اسپانیا اعلام کرده که این اشخاص در نظر داشتند مانند بارسلون با کامیون یا ون مردم را زیر بگیرند، اما خود را به کمربند انتحاری هم مجهز کرده بودند.

تیراندازی در کمبرلیز. پنج تروریست با کمربند انتحاری کشته شدند

مقامات اسپانیا حملات بارسلون و کمبرلیز را با انفجاری که چهارشنبه گذشته در خانه‌ای در شهر الکانار اتفاق افتاد مرتبط می‌داند. در آن انفجار یک نفر کشته شد. پلیس اسپانیا اعتقاد دارد که ساکنان آن خانه در حال ساختن بمب و کمربندهای انفجاری بودند.

گروه دولت اسلامی (داعش) از طریق خبرگزاری «اعماق» مسئولیت حمله به بارسلون را به عهده گرفته. به گفته داعش این حمله در پاسخ به عملیات نیروهای ائتلاف در سوریه انجام شده است.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در یک نشست خبری که در شهر بارسلون همراه با گروهی از مقامات امنیتی برگزار شد از تروریسم به عنوان یک پدیده جهانی یاد کرد و گفت که مقابه با آن هم در گروی همکاری اسپانیا با سایر کشورهای جهان است.

در ماه‌های گذشته چندین عملیات تروریستی مشابه با خودرو توسط عوامل گروه «دولت اسلامی» (داعش) در اروپا انجام شده است. ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶ در نیس در جشن روز ملی فرانسه، اواخر دسامبر سال گذشته در ایام کریسمس در برلین و ۲۲ مارس سال جاری در لندن.

بیشتر بخوانید:

ده‌ها کشته و زخمی در حمله یک کامیون به مردم در بارسلون

 

Share