Share

مقامات جمهوری اسلامی ایران با درخواست تجدید نطر در حکم ۱۰ سال زندان برای زی یو وانگ، دانشجوی دو تابعیتی چینی – آمریکایی مخالفت کردند.

زی یو وانگ، دانشجوی دوتابعیتی پرینستون در کنار همسر و فرزندش

زی یو وانگ، ۳۷ ساله دانش‌آموخته دانشگاه پرینستون در ایالات متحده آمریکاست. او در مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای پژوهش‌هایی در حوزه حوزه خلیج فارس فعالیت می‌کرد، و دکترایش را در زمینه مناسبات ایران در قرن نوزدهم و بیستم با کشورهای حوزه «یورو آسیا» در دوران حکومت قاجار اخذ کرده.

وانگ در ۱۸ مرداد ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت شد. دستگاه قضائی ایران او را متهم کرده که ۴۵۰۰ سند را از کتابخانه های عمومی ایران تهیه و به شکل دیجیتال ثبت کرده با این هدف که این اسناد را در اختیار سازمان‌های جاسوسی آمریکا قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز دانشگاه پریستون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که اکنون دستگاه قضائی جمهوری اسلامی با برگزاری دادگاه تجدید نظر برای زی یو وانگ مخالفت کرده است. مسئولان دانشگاه پریستون و همسر زی یو وانگ گفته‌اند که از شنیدن این خبر سخت یکه خورده‌اند.

بعد از آنکه غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اواخر تیر سال جاری اعلام کرد که زی یو وانگ به اتهام جاسوسی محاکمه و به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده، وزارت خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی را متهم کرد که به بهانه تأمین امنیت ملی، شهروندان دوتابعیتی و شهروندان آمریکایی را بازداشت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

«دو تابعیتی بازداشت شده در ایران یک پژوهشگر چینی – آمریکایی‌ست»

Share