Share

وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مقام‌های ترکیه واکنش نشان داد. همزمان هیئت نمایندگی اقلیم که در حال انجام مذاکرات با دولت مرکزی در بغداد است، اخبار پیشین مبنی بر تعویق همه‌پرسی استقلال را تکذیب کرد.

هنوز بدیلی برای تاریخ تعیین‌شده همه‌پرسی پیدا نشده است

وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق، جمعه، ۱۸ اوت/۲۷ مرداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «برگزاری همه‌پرسی حق طبیعی و عادلانه مردم کردستان است و هیچ کس به جز مردم کردستان حق صحبت‌کردن درباره آن را ندارد.»

این بیانیه در واکنش به سخنان محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صادر شد که پس از دیدار با مقام‌های ترکیه گفته بود: «در این دیدار دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای تاکید و اعلام کردند که برگزاری این همه‌پرسی اگر چنانچه اتفاق بیفتد، مبنایی برای آغاز یک سری تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد بود.»

به گفته باقری که با نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ملی ترکیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده‌بود، مقام‌های هر دو کشور «تأکید دارند که همه‌پرسی امکان‌پذیر نیست و نباید صورت بگیرد.»وزارت پیشمرگه ایران را به دخالت در امور داخلی اقلیم کردستان عراق متهم کرد و نوشت: «به هرکسی که درباره حقوق مردم کردستان خارج از حیطه وظایفش حرف می‌زند، اعلام می‌کنیم که چنین کاری مداخله آشکار در امور داخلی کردستان است.»

در مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کردند. قرار است انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم کردستان یکم نوامبر ۲۰۱۷ برگزار ‌شود.

پیشتر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز خواستار تعویق همه‌پرسی استقلال شده بود، اما با پاسخ منفی از سوی مقام‌های اقلیم مواجه شد.تکذیب «موضع نرم» در برابر دولت مرکزی

همزمان سعدی احمد پیرا، از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان و عضو هیئت نمایندگی اقلیم در مذاکرات با دولت مرکزی در بغداد گزارش‌های پیشین مبنی بر اتخاذ «موضعی نرم» را تکذیب کرد و گفت که هنوز بدیلی برای تغییر تاریخ همه‌پرسی از ۲۵ سپتامبر وجود ندارد.

او به خبرنگاران گفت که «ما درحال مذاکره با طرفین درون چارچوب تصمیماتی هستیم که شورای عالی همه‌پرسی و احزاب کردستان بر سر آن به توافق رسیده‌اند. ما اصول تصویب‌شده از سوی این شورا را رعایت می‌کنیم.»

پیش از این خبرگزاری «روداو» به نقل از یک مقام آگاه گفته بود که «بخت اندکی» برای تعویق همه‌پرسی تا انتخابات سال آینده در عراق وجود دارد. این بخت اندک مشروط به تضمین کتبی عراق برای موافقت با همه‌پرسی در آن تاریخ و نیز نظارت نهادهای بین‌المللی بر فرآیند همه‌پرسی است.


در همین زمینه

اعلام آمادگی اقلیم کردستان برای به تعویق انداختن همه‌پرسی استقلال

Share