Share

ارتش لبنان و حزب‌الله این کشور از دو سوی مختلف به پایگاه گروه «دولت اسلامی» (داعش) در مرز سوریه و لبنان حمله کردند. ارتش سوریه نیز در کنار حزب‌الله لبنان علیه داعش می‌جنگد.

کاروان نظامی حزب‌الله در سوریه – عکس تزئینی

یک مقام امنیتی لبنان شنبه، ۱۹ اوت به خبرگزاری «رویترز» گفت که ارتش این کشور در حال حمله به نیروهای داعش در حوای شهر رأس بعلبک در شمال شرقی لبنان، در نزدیکی مرز سوریه هستند. این حمله به گفته او با شلیک راکت و گلوله‌باران مواضع داعش همراه با پشتیبانی هوایی بالگردهای ارتش صورت گرفته است.

رأی بعلبک شهری ۱۵ هزار نفره با جمعیتی کاتولیک است. ساکنان این شهر پس از آغاز قدرت‌گرفتن داعش در ۲۰۱۴ یک گروه شبه‌نظامی برای دفاع از آن ساختند. حزب‌الله لبنان نیز به کمک آنها شتافت. ارتش لبنان سال گذشته نیز به مناطقی در نزدیکی این شهر که تحت کنترل داعش بود، حمله برد.

حمله همزمان حزب‌الله و ارتش سوریه

حزب‌الله لبنان نیز آغاز عملیات مشترک خود با ارتش سوریه را رسماً اعلام کرد. آنها به غرب منطقه القلمون، منطقه مرزی مجاور با رأس بعلبک حمله کرده‌اند تا داعش را از آنجا بیرون برانند.

حزب‌الله در بیانیه خود نوشت که این گروه «به زدودن تهدید تروریستی در مرزهای ملی متعهد است» و «همپای ارتش سوریه» وارد نبرد شده است. این بیانیه هیچ اشاره‌ای به عملیات ارتش لبنان نمی‌کند.

پیش از این نیز ارتش لبنان گفته بود که عملیات علیه داعش با هماهنگی ارتش سوریه و حزب‌الله انجام نخواهد شد.

عملیات مشترک ارتش لبنان با حزب‌الله و ارتش سوریه موضوعی جنجالی است و می‌تواند به کاهش کمک‌های قابل توجه ایالات متحده به این کشور بینجامد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش حزب‌الله را گروهی «تروریستی» خوانده بود.

منبع امنیتی ناشناس خبرگزاری رویترز نیز تأکید کرده که بین حزب‌الله و ارتش هماهنگی وجود ندارد و «هر یک از طرفین کار خودش را می‌کند.»

سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان جمعه چهارم اوت از نبرد قریب‌الوقوع این گروه با داعش در مناطق مرزی لبنان خبر داده بود.

او گفته‌بود که اعضای داعش هنوز تا پیش از شروع نبرد فرصت مذاکره دارند. داعش چند گروگان لبنانی در اختیار دارد.

حزب‌الله لبنان پیش از آن نیز همراه با ارتش سوریه وارد نبرد دیگری در مرز لبنان و سوریه شد؛ جنگ با جبهه تحریر الشام در منطقه کوهستانی جرود عرسال. ارتش لبنان نیز در این نبرد مستقیماً شرکت نداشت.

جبهه تحریر الشام، شاخه سابق القاعده در سوریه با نام جبهه‌النصره وادار به ترک این مناطق شد.

حسن نصرالله می‌گوید که ایران حامی اصلی این گروه در نبرد عرسال بوده است.


در همین زمینه

جنگ سوریه: عقب‌راندن داعش از نیمی از رقه

Share