Share

با گذشت ۱۹ روز از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی رجایی‌شهر، شماری از زندانیان پیشین این زندان در نامه‌ای به سران قوا خواستار رسیدگی به حوادث رخ داده در رجایی‌شهر و همچنین اعتصاب غذای زندانیان شدند.

اعتصاب زندانیان رجایی شهر از جابه جایی اجباری آنها آغاز شد

در این نامه‌ «جابجایی اجباری زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر و تحمیل فشارها و تضییقات جدی بر آنها» خلاف اصول مصرح در قانون اساسی، موازین حقوق بشر و آیین‌نامه سازمان زندان‌ها خوانده شده.

بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مجید توکلی، مهدی محمودیان، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، سعید مدنی و مصطفی نیلی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

دستکم ۱۵ تن از زندانیان سیاسی رجایی شهر در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان ۱۹ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

اعتصاب این زندانیان از ۸‌ام مردادماه و در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال اجباری آنها از بند ۱۲ زندان به بند۱۰ آغاز شد. این بند بر خلاف آیین‌نامه زندان به دوربین مدار بسته مجهز است.

در جریان جابه‌جایی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر، چند تن از زندانیان از این انتقال اجباری سر باز زدند. این اقدام به مداخله گارد زندان و ضرب و شتم شماری از زندانیان انجامید.

در جریان این انتقال زندانیان اجازه نداشتند وسایل شخصی‌شان را به همراه بیاورند.

هرانا در گزارشی درباره این بند نوشته نیروهای امنیتی از مدت‌ها قبل در حال ساخت و توسعه  این محل بودند.

بر اساس این گزارش، در بند۱۰ سرویس های بهداشتی هم مجهز به دوربین های مداربسته است و در آن محرومیت‌های کم سابقه ای به زندانیان تحمیل شده.

علاوه بر این زندانیان، رضا شهابی نیز از روز ۱۸مرداد در اعتراض به زندانی شدن دوباره خود در زندان رجایی شهر در اعتصاب غذا به سر می‌برد. خانواده شهابی اما به دلیل عدم تماس با او تا روز چهارشنبه ۲۵ مرداد از اعتصاب غذایش بی‌اطلاع بوده‌اند.


در همین زمینه

اعتصاب غذای رضا شهابی-کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل خواستار آزادی فوری او

Share