Share

دوغان آخانلی، یک نویسنده چپ‌گرای ترک‌تبار آلمانی در اسپانیا بازداشت شد. ترکیه برای این نویسنده منتقد، مجوز بازداشت پلیس بین‌المللی (اینترپل) صادر کرده بود.

آزادی بیان در ترکیه پس از کودتای نافرجام ژوئیه به شدت محدود شده

الیاس اویار، وکیل اخانلی شنبه، ۱۹ اوت به مجله اشپیگل از بازداشت او در گرانادای اسپانیا بنا به حکم اینترپل خبر داد و این بازداشت را بخشی از «هدف‌قراردادن منتقدان حکومت ترکیه که در اروپا زندگی می‌کنند» دانست.

دوغان آخانلی در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ نیز در ترکیه به دلیل فعالیت‌های سیاسی، از جمله انتشار یک روزنامه چپ‌گرا بازداشت شده‌بود. او ۱۹۹۱ از ترکیه گریخت و از ۱۹۹۵ در شهر کلن آلمان زندگی می‌کنند.

یک منبع آگاه آلمانی به خبرگزاری «رویترز» گفته است که دولت این کشور با مقام‌های اسپانیایی در ارتباط است و از آنها خواسته تا هرگونه اطلاعاتی را درباره فرآیند استرداد آخانلی به ترکیه به اشتراک بگذارند. به گفته او، برلین با استرداد این نویسنده منتقد به ترکیه کاملاً مخالف است.

هر کشوری قادر به صدور حکم بازداشت اینترپل است، اما استرداد آخانلی به ترکیه مشروط به قانع‌شدن مقام‌های اسپانیایی خواهد بود.

رابطه پرتنش برلین و آنکارا

روابط بین آلمان و ترکیه در ماه‌های پس از کودتای نافرجام ژوئیه گذشته تنش‌آلودتر شد.

آنکارا پس از آن کودتای نافرجام ۱۵۰ هزارتن را از کار اخراج یا معلق کرده و ۵۰ هزارتن دیگر، از جمله برخی شهروندان دیگر آلمان را بازداشت کرده است. منتقدان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دولت او را به محدودکردن آزادی بیان متهم می‌کنند. ترکیه اکنون بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان است.

مارتین شولتز، رهبر سوسیال‌دموکرات‌های آلمان در واکنش به بازداشت دوغان آخانلی گفت: «این اتفاق اهمیت بسیار زیادی دارد. اردوغان به عنوان بخشی از پارانویای ضدکودتای خود، اکنون به بازداشت شهروندان ما در قلمروی اتحادیه اروپا دست می‌زند.»

شولتز در انتخابات ۲۴ سپتامبر رقیب آنگلا مرکل، رهبر حزب دموکرات‌مسیحی برای رسیدن به صدراعظمی است. اردوغان جمعه به ترک‌تباران ساکن آلمان گفت که در انتخابات پیش رو به احزاب دموکرات‌مسیحی، سوسیال دموکرات و سبز رأی ندهند و احزاب مخالف آنها را برگزینند. او از حدود سه میلیون ترک‌تبار آلمانی خواسته بود تا با رأی ندادن خود، به احزاب اصلی آلمان «درسی بدهند».

رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران آلمان بازداشت آخانلی در گرانادای اسپانیا را محکوم کرد و در عین حال به روزنامه‌نگاران منتقد آنکارا هشدار داد که پیش از ترک آلمان سوابق خود در اینترپل را چک کنند.


در همین زمینه

خاموش‌ کردن صدای نویسندگان در ترکیه

Share