Share

پس از موصل اکنون تلعفر مهم‌ترین شهر گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق محسوب می‌شود. نیروهای عراقی برای بازپس‌گیری آن نبرد جدیدی را آغاز کردند.

آوارگان جنگی تلعفر

حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق یکشنبه، ۲۰ اوت آغاز رسمی عملیات بازپس‌گیری تلعفر را اعلام کرد و خطاب به اعضای داعش گفت: «یا تسلیم شوید، یا بمیرید.»

تلعفر، یکی از پایگاه‌های قدیمی شورشیان سنی افراطی در ۵۰ کیلومتری غرب موصل قرار دارد. ارتش عراق توانسته بود ماه ژوئن امسال مسیرهای ارتباطی تلعفر با دیگر مناطق تحت کنترل داعش را قطع کند.

شماری از مهم‌ترین فرمانده‌های ارشد داعش از این شهر می‌آیند.

تلعفر اکنون از دو سو در محاصره است: نیروهای ارتش عراق و حشد الشعبی، شبه‌نظامیان شیعه در جنوب آن موضع گرفته‌اند و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق نیز در شمال آن.

مقام‌های آمریکایی و عراقی می‌گویند که داعش در تلعفر حدود ۲۰۰۰ سرباز کارکشته دارد که در نبردهای دیگر این گروه تجربه اندوخته‌اند.

انتظار می‌رود که این دوهزار شبه‌نظامی مقاومت سرسختانه‌ای از خود نشان دهند، اگرچه منابع اطلاعاتی عراقی از داخل این شهر خبر داده اند که داعشی‌ها بر اثر ماه‌ها نبرد، بمباران هوایی و فقدان مواد غذایی تازه ضعیف شده‌اند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در روزهای اخیر بارها تلعفر را هدف حملات هوایی خود قرار داده است.

ارتش خطاب به ساکنان تلعفر: «خود را آماده کنید»

چندین ساعت پیش از آغاز رسمی عملیات بازپس‌گیری تلعفر، هواپیماهای عراقی بر سر ساکنان این شهر اعلامیه‌هایی ریختند و از آنها خواستند تا مراقب نبرد قریب‌الوقوع باشند. در این اعلامیه نوشته شده بود: «خودتان را آماده کنید؛ نبرد نزدیک و ان شاء الله، پیروزی نیز در راه است.»

ماه گذشته داعش از موصل بیرون رانده شد؛ یعنی از دومین شهر بزرگ عراق و بزرگترین شهری که این گروه تصرف کرده بود. هنوز اما مناطقی دیگر همچون شهر ۲۰۰ هزارنفره تلعفر در کنترل این گروه قرار دارند.

گروه‌های حقوق بشری نسبت به تلفات غیرنظامیان در عملیات جدید هشدار داده‌اند. نبرد موصل نیز به کشته‌شدن صدها غیرنظامی انجامید. آوارگان جنگی از همین حالا در حال ترک‌کردن تلعفر هستند.


در همین زمینه

Share