Share

یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید آموزش و پرورش مصرف مواد روان‌گردان و دخانیات توسط دانش‌آموزان را انکار می‌کند و هیچ راه‌حلی برای پیشگیری از این مسائل ندارد. این در حالی است که سالانه حدود ۱۵ درصد به آسیب‌های اجتماعی ایران اضافه می‌شود.

عکس از آرشیو

امیرمحمود حریرچی، می‌گوید آسیب‌های اجتماعی در ایران در حال جوانانه‌تر و زنانه‌تر شدن است. طبق تحقیقاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس هم انجام داده، بالای ۱۵ درصد از دانش‌آموزان تا قبل از ۱۵ سالگی و دوره متوسطه به نوعی رابطه جنسی را تجربه می‌کنند یا مواد روان‌گردان برای آنها به شکل‌های مختلف در دسترس قرار دارد و توسط برخی از آنها نیز استفاده می‌شود.

این جامعه شناس می‌گوید مصرف مواد روان‌گردان در نوجوانان عمدتا از کمک به درس خواندن آغاز می‌شود‌ و رفته رفته به آن اعتیاد پیدا می‌کنند و البته گروه‌های دوستی هم بر این امر موثر است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی فرصت تفریحات سالم برای جامعه،‌ مخصوصا نوجوانان مهیا نیست و تفریح سالم برای بسیاری از خانواده‌ها گران است. برخی خانواده‌ها هم وقت خالی دانش‌آموزان را با کلاس‌های تقویتی درسی پر می‌کنند که همه این موارد گرایش نوجوانان به مواد روان‌گردان و دخانیات را بیشتر می‌کنند.

حریرچی می‌گوید نوجوانان مناطق محروم امکانات رفاهی ندارند.

او دخانیات، مواد روان‌گردان و شبکه‌های مجازی را سرگرمی‌های موجود برای نوجوانان خوانده و تاکید کرده شبکه‌های مجازی در ایران در حال حاضر بیشتر به کنجکاوی‌های جنسی نوجوانان پاسخ می‌دهند؛ البته به شکل کنترل شده از سوی والدین. او تاکید می کند که کنترل به معنای سانسور نیست.

این جامعه شناس می‌گوید خانواده‌های ایرانی درک استفاده از وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های مجازی را ندارند و بنابراین جامعه در تفریح کردن ریسک‌پذیر شده است.

به گفته این استاد دانشگاه، معاونان آموزش و پرورش منکر مصرف دخانیات یا مواد روان‌گردان از سوی دانش آموزان هستند و می‌گویند درصد کمی از دانش آموزان به این مسائل گرایش دارند، در صورتی که حدود ۱۳ الی ۱۴ درصد دانش‌آموزان مواد مخدر و دخانیات مصرف می‌کنند.

طبق پژوهش‌های انجام شده، بسیاری از مواد مصرفی دانش‌آموزان از سوی خود آنها ابداع می‌شود.

Share