Share

رهبران شورای خودمختاری دموکراتیک شنگال (سنجار) در یک کنفرانس خبری در این شهر اعلام خودمختاری کردند.

موقعیت شنگال – منبع نقشه: توئیتر

وبسایت خبری فرات‌نیوز یکشنبه، ۲۰ اوت گزارش داد که تعدادی از رهبران محلی در شنگال اعلام کرده‌اند که نوعی حکومت «خودمدیریتی دموکراتیک» در این شهر تشکیل می‌شود.

آنها در بیانیه خود از «پروژه خودمختاری ایزدیان» خبر دادند و نوشتند: «ما ایزدی‌ها از کهن‌ترین باور و کهن‌ترین جامعه فرهنگی در تاریخ برخورداریم. ما به خاطر باورمان از نسل‌کشی‌های مکرر رنج برده‌ایم، آواره شده‌ایم و مورد انواع قربانی‌سازی‌ها و شقاوت‌ها در تاریخ قرار گرفتیم.»

شورای خودمدیریتی دموکراتیک شنگال، اشغال این شهر به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوم اوت ۲۰۱۴ را به علت «فقدان خودمدیریتی و نیروهای دفاع از خود در میان ایزدی‌ها» دانستند و تشکیل حکومت خودمدیریتی دموکراتیک را به این دلایل ضروری خواندند.

شنگال (سنجار) شهری از استان نینوا در شمال غربی عراق است. اغلب جمعیت این شهر را کردهای ایزدی تشکیل می‌دهند، اگرچه اقلیتی از آشوریان مسیحی و عرب‌های سنی نیز در آن سکونت داشته‌اند.

سوم اوت ۲۰۱۴ نیروهای پیشمرگه در برابر داعش عقب‌نشینی کردند و این شهر به دست گروه «دولت اسلامی» افتاد. به گزارش سازمان ملل، در حمله داعش پنج هزار کرد ایزدی کشته شدند که همگی غیرنظامی بودند. زنان ایزدی نیز به دست داعش به بردگی جنسی کشیده شدند.

سازمان ملل و ایالات متحده آمریکا این واقعه را به عنوان «نسل‌کشی» ایزدی‌ها به رسمیت شناخته اند.

کردهای ایزدی با الهام از یگان‌های مدافع خلق در روژآوا در شمال سوریه و با حمایت حزب کارگران کردستان (پ ک ک) نیروهای دفاع از خود را در شنگال تشکیل دادند. پ ک ک نقش مهمی در شکستن حصر سنجار داشت.

هنوز از واکنش حکومت اقلیم کردستان عراق یا حکومت مرکزی در بغداد گزارشی مخابره نشده است. حکمرانی بر شنگال از موضوعات مورد مناقشه میان اقلیم کردستان عراق و گروه‌های کرد نزدیک به پ ک ک بوده.

خودمختاری یا خودمدیریتی دموکراتیک به معنای استقلال قلمرو از عراق یا تشکیل یک دولت جدید نیست، بلکه گرفتن زمام امور حکومتی، یعنی امور اجرایی و دفاعی به دست خود است.

Share