Share

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران خواستار دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای برای رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شد. او از حسن روحانی هم درخواست کرد تا این مسئله را «جدی‌تر» بگیرد.

خاتمی: ما از اول هم می‌گفتیم حصر در حصر دست خود دولت است و شاید باید این دستور زودتر از این داده می‌شد

او این درخواست را در جمع شماری از اسرای جنگ هشت ساله ایران و عراق بیان کرد و گفت این درخواست را به نمایندگی از آنان طرح می‌کند.

رئیس دولت اصلاحات گفته دستگاه‌هایی که مسئول هستند، نمی‌خواهند یا نمی توانند مسأله حصر را حل کنند.

او ادامه داد که «معتقدم دستور رهبری می‌تواند این مشکل را حل کند».

محمد خاتمی در این جلسه که دفتر او برگزار شده بود گفت: «من هیچگاه تقاضایی نداشتم و امروز می‌خواهم به استناد مطالب و خواسته‌های شما و به نام و اسم شما تقاضایی را از مقام معظم رهبری مطرح کنم که دستور بفرمایند مساله حصر حل شود.»

خاتمی درباره اقدامات اخیر دولت برای خروج نیروها و تجهیزات امنیتی از خانه مهدی کروبی گفت: «تشکر می‌کنم که دستور دادند تا حصر در حصر بشکند و فقط حصر بماند؛ یعنی نیروهایی که حصری مضاعف برای آقای کروبی ایجاد کرده بودند و احیاناً برای آقای موسوی ایجاد کرده‌اند، برداشته شود، ما از اول هم می‌گفتیم که این دست خود دولت است و شاید باید این دستور زودتر از این داده می شد و الحمدالله که قول دادند کار انجام شود».

این اظهارات خاتمی درحالی بیان می‌شود که غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ۲۹ مرداد در خصوص تضمینی که دولت روحانی به مهدی کروبی داده بود گفته خروج ماموران از منزل مهدی کروبی «دروغ محض» است. کاسب‌کاران سیاسی دروغ می‌گوید و دلشان به حال محصورین نمی‌سوزد

پیشتر محمد کروبی، فرزند مهدی کروبی اعلام کرد که مقام‌های دولتی تضمین داده‌اند نیروهای امنیتی از خانه پدرش خارج شوند. خروج نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی یکی از خواسته‌هایی بود که کروبی به‌خاطر آن‌ دست به اعتصاب غذا زده بود.

خاتمی در جریان دیدار با اسرای جنگ هشت ساله، از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز خواسته تا وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم داده بود را جدی‌تر بگیرد.

او از روحانی درخواست کرده تا «در هماهنگی با رهبری و با رعایت دغدغه‌های وی، بکوشد تا مسأله حصر حل شود و هم گذر از فضای امنیتی به فضای باز و سالم سیاسی آسان‌تر شود».

خاتمی درخواست رفع حصر را یک مطالبه عام خوانده است.

رئیس‌جمهوری پیشین ایران ۲۶ مرداد در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده مهدی کروبی اعلام کرده که در جهت برآورده شدن خواسته‌های مهدی کروبی کاری از او برنمی‌آید.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از چهره‌های شاخص جنبش سبز از بهمن‌ماه ۱۳۸۹ بدون آن‌که محاکمه شوند در حصر خانگی به سر می‌برند.


در همین زمینه

خاتمی: برای کروبی کاری از دستم برنمی‌آید

Share