Share

ده‌ها هزار سرباز آمریکا و کره جنوبی در حال برگزاری رزمایش سالانه خود هستند و این برای کره شمالی قابل قبول نیست. پیونگ‌یانگ لحن خود با آمریکا را شدت بخشید.

حضور «لاکهید یو-۲»، هواپیمای شناسایی دوربرد بلندپرواز آمریکا، بخشی از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی است.

حضور «لاکهید یو-۲»، هواپیمای شناسایی دوربرد بلندپرواز آمریکا، بخشی از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی است.

یک سخنگوی واحدهای ارتش خلق کره شمالی مستقر در شهر «پانمونجوم»، واقع در مرز کره جنوبی، در واکنش به مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی از «انتقام و مجازات بی‌رحمانه» سخن گفت. جزئیات این تهدید اما روشن بیان نشد. کره شمالی به روال همیشگی آمریکا را به تدارک حمله متهم کرده است.

۱۷ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی با هزاران سرباز کره جنوبی رزمایش مشترک سالانه ۱۱ روزه خود را با نام «نگهبان آزادی اولچی» روز دوشنبه ۲۱ اوت / ۳۰ مرداد آغاز کردند. این بار اما مانور نظامی مشترک تنش‌آمیزتر از قبل است.

سخنگوی نظامی کره شمالی گفته است: « ایالات متحده مسئول پیامدهای فاجعه‌بار چنین مانورهای بی‌ملاحظه و خشونت‌آمیزی است.»

تشدید لحن کره شمالی در پی رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی غیرمعمول نیست. پیش از این، با آزمایش دو موشک بین قاره‌ای توسط کره شمالی در ماه ژوئیه تنش‌ها شدت گرفته بود. کره شمالی در حال توسعه برنامه موشکی خود است، موشک‌هایی که می‌توانند با کلاهک هسته‌ای تا خاک آمریکا نیز پرتاب شوند.

پس از آن‌که در ماه ژوئیه رژیم کره شمالی دست به آزمایش دو موشک بین قاره‌ای زد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این کشور را با «آتش و خشم» مورد تهدید قرار داد. در مقابل پیونگ‌یانگ تهدید کرد که شبه‌جزیره گوام در اقیانوس آرام را که تحت کنترل آمریکاست و واشنگتن در آن پایگاه نظامی مهمی دارد، مورد حمله قرار خواهد داد. با این حال کره شمالی این نقشه را به‌طور موقت کنار گذاشت.

در مرکز رزمایش ۱۱ روزه آمریکا و کره جنوبی که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده، شبیه‌سازی کامپیوتری از جنگ در شبه‌جزیره کره قرار دارد. در این مانور برخلاف رزمایش‌های قبلی دو کشور از تمرینات تیراندازی خبری نیست. سه هزار سرباز آمریکایی به‌این منظور به کره جنوبی پرواز کرده‌اند. آمریکا در کره جنوبی ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز مستقر کرده است.

پیونگ‌یانگ واشنگتن را متهم می‌کند که بر آتش بحران شبه‌جزیره کره نفت می‌پاشد. «رودونگ سینمون»، روزنامه رسمی کره شمالی نوشته است که هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی به یک «نبرد واقعی» گسترش نیابد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترک خود را آغاز کردند

Share